Gittiği ülke teyit edildi: Thodex’in kurucusuna kırmızı bülten

Gittiği ülke teyit edildi: Thodex’in kurucusuna kırmızı bülten

Kripto para borsası Thodex’in kurucusu Fatih Faruk Özer’in kırmızı bültenle aranması ve Arnavutluk’tan iadesi için süreç başlatıldı. Yaklaşık 2 milyar dolarla yurt dışına kaçtığı tez edilen Özer ile ilgili İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nın soruşturması sürüyor.

TRT’nin aktardığı habere nazaran Özer hakkında “bilişim sistemleri, banka yahut kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık ve kabahat işlemek gayesiyle örgüt kurma” hatalarından İstanbul Anadolu 4. Sulh Ceza Hakimliği’nce yakalama buyruğu düzenlendi. Ayrıyeten, Başsavcılığın talimatıyla Özer’in banka hesaplarına da önlem konuldu.

Habere nazaran İçişleri Bakanlığı 20 Nisan’da İstanbul Havalimanı’ndan Tiran (Arnavutluk) Memleketler arası Havalimanı’na giden Özer’in anılan ülkede bulunduğunu da teyit etti.

Adalet Bakanlığı, Özer hakkında Kırmızı Bülten yayımlanması için Başsavcılık tarafından düzenlenen talep evrakını İçişleri Bakanlığı’na iletti.

  • Vurgun savıyla soruşturma açıldı, Thodex’ten saatler sonra birinci açıklama

Eş vakitli olarak, Özer’in iadesi ve Arnavutluk’ta tutuklanması için tekrar Başsavcılık’tan temin edilen dokümanlar, Dışişleri ve İçişleri bakanlıklarına iletildi. İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında Özer hakkında Kırmızı Bülten yayımlanması ve şüphelinin Arnavutluk’ta süreksiz olarak tutuklanmasına yönelik taleplerin sonucu bekleniyor.

EMNİYET AÇIKLAMA YAPTI

Emniyet’ten yapılan açıklamada ise şu bilgiler verildi:

Arnavutluk’a kaçan kripto para borsası Thodex’in kurucusu Faruk Fatih ÖZER hakkında İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nca 22.04.2021 tarihi akşam saatlerinde Genel Müdürlüğümüze kırmızı bülten talebinin iletilmesi üzerine İnterpol nezdinde süreçler derhal başlatılmış ve 23.04.2021 tarihi saat 10.00 itibariyle kırmızı bülten çıkarılmıştır.

Ayrıyeten kırmızı bülten süreçleri yürütülürken kelam konusu şahsın yakalanması ve müşahede altına alınması için dün gündüz saatlerinde Emniyet Genel Müdürümüz Sn. Mehmet Aktaş Arnavutluk Emniyet Genel Müdürü ile, İçişleri Bakanımız Sn. Süleyman Soylu da tekrar dün akşam saatlerinde Arnavutluk İçişleri Bakanı Sn. Bledar Cuci ile telefon görüşmesi yapmışlardır.

07 Mayıs 2021
20 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?