Google’ın Yeni Projesi Wolverine, Duymayı Çok Farklı Bir Boyuta Taşıyor

Google’ın Yeni Projesi Wolverine, Duymayı Çok Farklı Bir Boyuta Taşıyor

Google ve Google’a ilişkin başka şirketleri bir çatı altına almak emeliyle 2015 yılında kurulan çok uluslu şirket olan Alphabet, yeniden enteresan bir proje üzerinde çalışıyor. Bu defaki projenin ismi Wolverine ve odaklandığı mevzu işitme sorunu.

Alphabet, işitme sıkıntısını kökünden kazıyacak yeni bir projeye imza atmış durumda. Wolverine ismi verilen bu proje, işitme sorunu yaşayanların bu külfetten büsbütün kurtulmasını sağlayacakken, öte yandan projenin kapsamı çok daha geniş.

Şirket, işitme sorunu yaşayanlar için 2018’den bu yana çalışıyor. Bu çalışmaların sonucunda geçtiğimiz sene Whisper ismi verilen bir aygıt duyurmuş ve bu aygıtla işitme problemini minimuma indirmeyi amaçlamışlardı.

Yeni proje olarak duyurulan Wolverine’in kapsamı ise daha geniş. Alphabet’in bu husus üzerinde X laboratuvarı sözcüsü, “işitmenin geleceğini” araştırdıklarını söylerken, projenin ayrıntılarını ise paylaşmaktan kaçındı. Lakin farkı kaynaklardan öğrenilen bilgiye nazaran bu aygıt, sırf işitme sorununu büsbütün ortadan kaldırmakla yetinmeyecek, öte yandan etraftaki sesleri ayırarak istenilen ses kümesine odaklanabilmeyi sağlayacak. Öteki bir deyişle kulağımıza takacağımız aygıt, etraftaki ses kalabalığı ortasından belli bir sese yoğunlaşmamızı sağlayacak. 

Wolverine projesi hakkında şimdi tüm bildiklerimiz bu kadar. Lakin önümüzdeki aylarda daha fazla ayrıntının açıklanacağına eminiz…

08 Mart 2021
58 kez görüntülendi
Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?