Güneş Işığının Koronavirüs’e Tesiri Konusundaki Gizemde Yeni Boyut

Güneş Işığının Koronavirüs’e Tesiri Konusundaki Gizemde Yeni Boyut

Temmuz 2020’de kıymetli bir çalışma, oluşturulan yapay Güneş ışığının yüzeylerde SARS-CoV-2’yi süratli bir formda etkisiz hale getirdiğini ortaya koymuştu. Deniz düzeyinde berrak bir yaz gününü temsil eden yapay Güneş ışığına maruz bırakılan bir tükürük örneğinde Koronavirüs, 6,8 dakikada etkisiz hale geliyordu. Fakat bu mühlet, farklı bir çalışmada Güneş ışığının Koronavirüs’ü etkisiz hale getirişinin teorik bir modeli hazırlanması ile belirlenen mühletten çok daha kısaydı. 

Şimdiyse UC Santa Barbara, Oregon Eyalet Üniversitesi, Manchester Üniversitesi ve ETH Zurich’ten bir araştırma takımının Bulaşıcı Hastalıklar Mecmuası’nda ortaklaşa yazdığı yeni bir makalede, bu sonuçlardaki farkın nedeni ele alınıyor. Laboratuvar deneylerinde virüsün etkisiz hale geçme suratının, teoride iddia edilenden birkaç kat daha süratli olduğu görülüyor. Virüsler bu çalışmaya nazaran, teoride iddia edilenden sekiz kat daha süratli etkisiz hale geliyor.

Makalenin muharrirleri, bu farkı açıklamak için, cildimizin yanmasına neden olan daha yüksek güçlü ultraviyole ışığın B versiyonun (UVB) yanı sıra, cilt yaşlanmasına neden olan Ultraviyole A’nın (UVA) da göz önünde bulundurulması gerektiğini öne sürüyorlar. California Santa Barbara Üniversitesi Makine Mühendisliği Kısmı’ndan, makalenin baş muharriri Paolo Luzzatto-Fegiz yaptığı açıklamada, “Teori, UV-B’nin virüsün RNA’sına çarpıp ona daha süratli ziyan verdiğini varsayıyor. Ama UVA’nın da virüse karşı tesirli olduğunu görmemiz gerekiyor. Ortadaki farkın da, ultraviyole ışın çeşitlerinin farkından kaynaklanıyor olması beklenen” diyor.

Bu şimdilik yalnızca bir varsayım. Araştırmacılar kendileri için rastgele bir modelleme yahut deney yapmadılar, fakat basitçe data ve teori ortasındaki tuhaf uyuşmazlığı vurguladılar. Şimdi, bu bahiste yeni araştırmalar yapılması bekleniyor.

19 Nisan 2021
49 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?