Güneş Sistemi’nin En Eski Göktaşı: Dünya’dan 20 Milyon Yıl Daha Yaşlı

Güneş Sistemi’nin En Eski Göktaşı: Dünya’dan 20 Milyon Yıl Daha Yaşlı

Bir yıldan daha kısa bir mühlet evvel Sahra çölünde keşfedilen bir göktaşı, Güneş Sisteminde kristalize olmuş lavların en eski örneği olabilir. Bu uzay kayasının birçok kesiminin tahlili, Dünya’nın oluşmasından milyonlarca yıl evvel katı hale geldiklerini gösteriyor ve bize gezegen oluşumunun başlangıcının nasıl olduğuna dair ipuçları veriyor.  

Proceedings Of The National Academy of Sciences’da yayınlanan bir çalışmada, Sahra’nın Cezayir bölgesinde 2020 yılında bulunan ve Erg Chech olarak isimlendirilen göktaşının özellikleri açıklandı. Bu bölgede daha evvel de göktaşları keşfedilmişti. Haberimize mevzu olan Erg Chech 002, 32 kilogram tartısında.

Grup, uzaydan gelen bu kayanın yaşının 4.565 milyar yıl olduğunu tespit etti. Bu da, Dünya’dan 20 milyon yıl daha yaşlı olduğunu gösteriyor. Bu kaya oluştuğunda Güneş Sistemi yalnızca 2 milyon yaşındaydı. Araştırmacılar, gördüğümüz şeyin bir öngezegenin kabuğunun bir kesimi olduğuna inanıyor. Gezegen oluşumuna dair anlayışımız doğruysa, genç Güneşi çevreleyen gaz ve toz çakıl taşlarına dönüştü ve birbirlerine çarparak birleşerek öngezegenleri oluşturmuş olmalı. 

20 Mart 2021
48 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?