Helikopterden Karşıt Olarak Sarkan Bir Gergedan Görürseniz Şaşırmayın

Helikopterden Karşıt Olarak Sarkan Bir Gergedan Görürseniz Şaşırmayın

Şayet bir gün yolunuz Afrika bozkırlarına düşerse ve gökyüzüne bakarken bir helikopterden karşıt bir biçimde sarkan bir gergedan görürseniz şaşırmayın. Her ne kadar birinci bakışta çok mantıklı gözükmese de görünene nazaran bu taşıma prosedürü, siyah gergedanlar için en inançlı taşıma formu.

Soyları kritik düzeyde tehlikede olan siyah gergedanlar doğu ve güney Afrika’da doğal olarak bulunuyorlar ve soylarının tükenmesini engelleme eforları sırasında izafi olarak sıklıkla yerleri değiştiriliyor. Etraf koruyucuları, gen havuzunu karışık tutmak ve yasa dışı avcılardan korumak için gergedanları farklı ömür yerlerine aktarıyor. Her ne kadar kamyonlar birinci seçenek olsa da, bilhassa insanların yaşadığı yerlerden uzak, sıkıntı ulaşılan kırsal bölgelere taşıma için helikopterler kullanılabiliyor.

Helikopter ile taşıma sırasında tipik bir yaklaşım, gergedanı bir sedye üzerine yan yatırmayı içeriyor. Lakin Journal of Wildlife Diseases üzerindeki yeni bir araştırma, hayvanların ayaklarından zıt bir biçimde asılarak taşınmasının daha sağlıklı ve daha az gerilimli bir metot olduğunu öneriyor.

Cornell Üniversitesi Veterinerlik Tıbbı Koleji çevrecileri, Namibya Etraf ve Turizm Bakanlığı ile işbirliği yaparak, 12 siyah gergedanın iki farklı pozisyonda uyutulmaya (anestezi yapılmasına) nasıl karşılık verdiklerini inceledi. Bu iki pozisyon, sedye üzerinde yan yatarak taşınma ve hava ulaşımının tesirlerini incelemek için bir vince ayaklarından bağlanmayı içeriyordu. Güçlü bir opioid (uyuşturucu) ile uyuşturulduktan ve bu iki pozisyondan birinde 10 dakika boyunca tutulduktan sonra takım, bedenlerinin bu şoka nasıl reaksiyon verdiğini incelemek için ömür işaretlerini ölçtü. 12 gergedanın her biri bu iki yolun ikisine de maruz bırakıldı.

Araştırmacılar, gergedanların aykırı olarak asılı tutulmasının bu uyuşturucuların tehlikeli tesirlerini kötüleştireceğinden korkuyordu. Fakat, aykırı olarak asılmış olan gergedanların yan yatırılmış gergedanlara nazaran daha yeterli durumda olduğunu buldular.

Araştırmanın müellifi Dr. Robin Radcliffe‘in bir açıklamada söylediğine nazaran asılma sırasında gergedanların nefes alımı az da olsa daha kolaydı. Bu beklenmeyen tesir, epeyce küçük olsa da, soyu tehlikede olan siyah gergedanların yakalanmaları ve uyuşturulmaları sırasında kıymetli bir fark olabilir.

Alışılmış ki havadan taşımanın her iki yolunun de gergedanlar için epey gerilimli olduğunu belirtmekte yarar var. Her iki pozisyonda da gergedanların hipoksemik (kanda oksijen azlığı) ve hiperkapnik (kanda fazla karbondioksit birimi) yaşadıkları bulundu ve bu da her iki pozisyonun da teneffüs sistemlerini etkilediğini gösteriyor. Lakin şu anda helikopter ile taşınmaları, soylarının devamı için büyük bir kıymete sahip.

04 Nisan 2021
46 kez görüntülendi
Etiketler: ,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?