Huawei’den Gelen Son Rapor, İşlerin Yeterli Olmadığını Söylüyor

Huawei’den Gelen Son Rapor, İşlerin Yeterli Olmadığını Söylüyor

Huawei‘nin, ABD ambargosu ile birlikte akıllı telefon pazarında yaşadığı zorluklar bilançosunu etkilemeye devam ediyor. Şirket, 2021’in birinci çeyreğinde gelirlerinin yüzde 16,5 düşüşle 152,2 milyar Yuan’a (16,9 milyar £) gerilediğini açıkladı.

Yeniden de şirketin ağ kısmı, Huawei’nin yasaklanmadığı ülkelerde, bilhassa üç operatörün de agresif bir gayret verdiği anavatanında 5G donanımı talebinden yararlanmaya devam ediyor.

Çin içi talep, Huawei’nin 2020’de gelirlerinin ve karlarının artmasına imkan tanıdı, lakin bunun uzun vadeli bir tahlil olmadığı görülebiliyor.

Tüketici eserleri geliri, şirketin temel teknolojilere ve bileşenlere erişimini kısıtlayan ABD yaptırımları sebebiyle, birinci çeyrekte büyük düşüş görmüş durumda. Ayrıyeten Huawei, Honor iştirakini bir küme Çinli yatırımcıya satarak satış hacmini daha da azalttı.

Buna karşın kar marjları 3,8 puan artarak yüzde 11,1 oldu. Huawei, bunun verimliliği artırma gayretlerinin yanı sıra patent gelirindeki artış sayesinde olduğunu söylüyor. Bu yılın başlarında şirket, patent portföyünün bedelini en üst seviyeye çıkarmaya çalıştığı için satılan her 5G akıllı telefon için telif fiyatı talep etmeye başlayacağını söylemişti.

Huawei, ağ ve taşınabilir pazarlardaki gelir kaybını telafi etmek için 5G yatırımlarını ikiye katlamayı ve tekliflerini çeşitlendirmeyi planlıyor. Yazılım geliştirme ve elektrikli araçlar, tesir yaratabileceğine inandığı iki alan örneği olarak karşımıza çıkıyor.

Huawei’nin Dönüşümlü İdare Heyeti Lideri Eric Xu, “2021 bizim için bir diğer şiddetli yıl olacak, lakin tıpkı vakitte gelecekteki geliştirme stratejimizin şekillenmeye başlayacağı yıl da olacak” diyor ve ekliyor: “Müşterilerimize ve ortaklarımıza süregelen inançları için teşekkür ederiz. Yolumuza hangi zorluklar çıkarsa çıksın, iş direncimizi muhafazaya devam edeceğiz. Yalnızca hayatta kalmak için değil, bunu sürdürülebilir bir halde yapacağız. Her vakit olduğu üzere, gereksinimlere odaklanmaya devam edeceğiz. Müşterilerimiz ve pratik iş kıymeti sunmaya devam ediyoruz.

13 Mayıs 2021
19 kez görüntülendi
Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?