İBE “Gaming” Eğitimi ile Oyun Kesimine Yeni Muvaffakiyet Öyküleri Kazandıracak

İBE “Gaming” Eğitimi ile Oyun Kesimine Yeni Muvaffakiyet Öyküleri Kazandıracak

“Bilimi seç, ispata bak!” mottosuyla kurulan İrtibat ve İşletme Bilimleri Enstitüsü (İBE), geleceğin dünyasını aydınlatacak eğitim programlarına bir yenisini daha ekledi. Bahçeşehir University Game Lab (BUG) işbirliğinde hazırlanan Dizayndan İş Geliştirmeye “Gaming” eğitiminde oyun dalının tüm dinamiklerini, alanında uzman akademisyenler aracılığıyla iştirakçilere aktaracak. Üst seviye yöneticiler ve pazarlama profesyonelleri başta olmak üzere kesime yatırıma hazırlananlar ile iş geliştirme alanında çalışanları hedefleyen program, yeni muvaffakiyet öykülerine ilham yaratmaya odaklanıyor. Oyun dalında yer alan, geliştirdikleri oyunları daha uygun hale getirmek isteyen ya da bir yayıncı ile görüşmeye hazırlananlar için de kılavuz niteliği taşıyan eğitim programı, kesime merak duyanlara da hitap ediyor.

Kapsamlı yol haritası sunacak

Dizayndan İş Geliştirmeye “Gaming” eğitim programının kazanımları

 • Oyun kültürü, tarihi gelişimi ve oyun sanayisine dair bilgi
 • Rol yapma oyunlarının mekaniklerini kavramak
 • Anlatının oyun dünyasında ne formda kullandığını ve oyunlara olan tesirlerini, çıktılarını anlamak
 • Bir oyunun temelini kurgulama bilgi ve hüneri
 • Oyunun algılanması, oyuncu tecrübesi ve düzgün bir tecrübe sunmanın kıymetini görerek, gelecekte üretebilecekleri projelerde bu temel bilgileri kullanabilme
 • Oyun ve oynamak kavramlarının beraberinde gelecek dahil olma, motivasyon ve cümbüş üzere temel kazanımları keşfetmek
 • Gündelik hayat ve oyun bağlantısına farklı bir perspektif ile yaklaşabilme
 • İnsan algısı ile ilgili temel bilgileri kullanarak iş hayatlarında bilhassa tasarım süreçlerinde farklılık yaratabilme
 • Oyun tasarımı ve monetizasyon hakkında temel kavramlar, süreçlerin nasıl işlediği ve ileri kavramları manaya
 • Farklı kesim yöneticilerine bölüm hakkında kalıcı ve geniş bir perspektif oluşturma
 • Türkiye’deki oyun firmalarının başarısı hakkında aydınlatıcı bilgiler edinme
 • Sektörel paydaşlar ortasındaki ilgileri manaya
 • Potansiyel bir teşebbüsçü, iş ortağı yahut yatırımcı olarak hareket yeteneği kazanma
 • Sık yapılan yanlışları ve başarılı iş modellerinin çalışma biçimlerini görme

Eğitmenler

Dr. Ertuğrul Süngü (BUG)

Ertuğrul Süngü 2008 yılında LEVEL mecmuasında başladığı oyun müellifliği ve editörlüğü mesleğini, CHIP Online ve PCNet üzere mecmualarda sürdürmüştür. 2015 yılında Bilgi Üniversitesi Bağlantı Bilimleri Doktora programına girmiş ve “Türkiye’deki Oyun Altkültürüne Tarihî Bir Yaklaşım” isimli doktora tezi ile oyunlara olan ilgisini akademik mecraya taşımıştır. 2016 yılından bu yana Dijital Oyun Tasarım kısımlarında, 2019 yılından beri de Bahçeşehir Üniversitesi Dijital Oyun Tasarım kısmında birçok ders vermektedir. Verdiği dersler ortasında Oyun ve Kültür, Oyun ve Anlatı, Oyun ve İdeoloji, Oyun Haberciliği ve Karmaşık Oyun Mekanikleri üzere dersler yer almaktadır. Ertuğrul Süngü, bugün Bahçeşehir Dijtal Oyun Tasarım Kısmında Dr. Öğretim Üyesi olarak vazife almaktadır.

 

Dr. Çakır Aker (BUG)

1984 yılında Ankara’da doğan Çakır Aker, 2005 yılında Bahçeşehir Üniversitesi İrtibat Fakültesi Reklamcılık kısmından mezun olmuştur. Akabinde 2008 yılında Bahçeşehir Üniversitesi Stratejik Pazarlama ve Marka İdaresi Programı’nda yüksek lisans yapmıştır. Birebir devirlerde İstanbul ve Ankara’da çeşitli alanlarda reklamcı olarak çalıştıktan sonra, ikinci yüksek lisans eğitimini, 2010 yılında İspanya Pompeu Fabra Üniversitesi, Algı Sistemleri ve Bilişsel Medya Yüksek Lisans Programı’nda tamamlamıştır. 2018 yılında Galatasaray Üniversitesi’nden Medya ve İrtibat Çalışmaları Programı’ndan doktorasını almıştır. 2012 yılında Bahçeşehir Üniversitesi İrtibat Fakültesi’nde Araştırma Vazifelisi olarak çalışmaya başlayan Çakır Aker, hala Bahçeşehir Üniversitesi Bağlantı Fakültesi Dijital Oyun Tasarımı Kısmı’nda Hekim Öğretim Üyesi ve Bahçeşehir Üniversitesi Oyun Laboratuvarı koordinatörü olarak vazife yapmaktadır. Araştırma alanları ortasında oyun, etkileşim tasarımı, oyuncu tecrübesi ve kullanıcı tecrübesi, oyunlaştırma üzere mevzular yer almaktadır.

 

Tansu Kendirli (OYUNDER)

Oyun Dizayncıları Geliştiricileri Üretim ve Yayıncıları Derneği’nin kurucularından olan Kendirli, 2012 yılından bu yana derneğin idare şurası başkanlığını yürütmektedir.  Oyun kesiminde Türkiye’nin oyun yapımı, veri tahlili, oyunlar üzerine kullanıcı ve tasarım odaklı araştırmalara öncülük etmiş, bu alanda 300’ün üzerinde aktifliğin ve atölyenin gerçekleşmesine katkı sağlamıştır.Oyunlaştırma, Oyun üretim süreçleri danışmanlığı, oyunların pazarlaması üzerine çalışmalar yapmakta ve yazılar yayınlamaktadır. Bölüme yönelik takviyelerin yapısına yönelik incelemelerde bulunmuş, bu bahis ile ilgili toplantılar düzenlemiştir. TİM (Türkiye İhracatçılar Meclisi) nezdinde düzenlenen çalışmalarda İktisat Bakanlığı’nın endüstriyel destekleme toplantılarında oyun dalı özelinde ortaya çıkan araştırmaların, rapor ve tavsiyelerin yazılı hale getirilmesine öncülük etmiştir. Bakanlık ve öbür kamu kuruluşları nezdinde yapılan çalışmalara danışmanlık seviyesinde iştirak etmiştir. Qualcomm Türkiye tarafından düzenlenen birinci “En yeterli taşınabilir iş fikri” yarışında 2010 yılında “Storyteller” projesi ile 3’üncülük mükafatına layık görülmüştür. İçeriğin Ticarileştirilmesi ve Oyun kesiminde alanlarından ticari faaliyetlerini sürdüren Tansu Kendirli, İngiltere’de oyun ve medya alanında çalışmalar yürüten International Moving Image Society’nin bir üyesidir. 2019 yılında kendi derleyip, yazarak ortaya çıkmasına öncülük ettiği ve Abaküs Yayıncılık tarafından yayınlanan “Dijital Oyun Sanayisi Terminolojisi” isimli kitabı ile oyun dalında kullanılan İngilizce tariflerin ve kavramların yerelleştirilmesine katkı sağlamıştır. Memleketler arası ve lokal şirketler ile kurumlara oyun danışmanlığı vermeye devam etmektedir.

 

Dr. Altuğ Işığan (BUG)

Dr. Altuğ Işığan, 1968 Almanya doğumludur. Doktora derecesini 2012 yılında Etkileşim Sorunu Çerçevesinde Görüntü Oyunu Anlatısallığı başlıklı tezi ile Ankara Üniversitesi’nden almıştır. 2006 yılından bu yana yurtiçinde ve yurtdışında çok sayıda üniversitede oyun tasarımı dersleri vermektedir. Hala Bahçeşehir Üniversitesi Bağlantı Fakültesi’ne bağlı Dijital Oyun Geliştirme kısmında doktoralı öğretim üyesi olarak misyon yapmaktadır. Çok sayıda ulusal ve milletlerarası yayının yanı sıra çeşitli ulusal ve memleketler arası oyun araştırma ve geliştirme kuruluşuna üyeliği bulunmaktadır.

 

Eğitim Müddeti: 6 Saat x 6 Modül

Ders Frekansı: Her ders 3 saat, toplam 8 hafta

Başlangıç Tarihi: 18 Mayıs 2021

Proje Sunum Tarihi: 14 Temmuz 2021

İştirakçilerden Beklenenler: Eğitim sonunda her iştirakçi uygulamalı olarak oyun tasarımı dokümanı oluşturulacaktır.

 

Daha ayrıntılı bilgi için:

Eğitimler

08 Mayıs 2021
20 kez görüntülendi
Etiketler: , , , ,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?