İnsan Beyninde, Vefattan Sonra Harekete Geçen “Zombi Genleri” Bulundu

İnsan Beyninde, Vefattan Sonra Harekete Geçen “Zombi Genleri” Bulundu

Yeni araştırmalar, kimi genlerin mevtten sonra faal hale geçtiğini ve birtakım beyin hücrelerimizin büyüme oranlarının artmasına neden olduğunu ortaya çıkardığı. Görülen o ki mevt, beyinlerimiz için yolun sonu değil. Araştırma müelliflerine nazaran, daha evvel görülmemiş olan vefat sonrası aktivite, nörolojik bozukluklarla ilgili gelecekteki tüm araştırmalar için kıymetli tesirlere sahip olabilir.

Illinois NeuroRepository Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, epilepsi üzere muhakkak nörolojik durumlar için ameliyat geçiren hastalardan alınan beyin dokusundaki gen ekspresyon modelini tahlil ettiler ve çabucak, bu taze numunelerin transkriptomlarının hiç birininkiyle eşleşmediğini fark ettiler.

Bu, vefattan sonraki saatlerde beyinde muhakkak değişikliklerin olduğuna inanmalarına yol açtı. Araştırmacılar, “benzetilmiş bir mevt deneyi” yürüttüler; bu deneyde, son vakitlerde çıkarılan beyin dokusu örnekleri oda sıcaklığında 24 saat boyunca saklandı ve genetik tahliller sırasında gen sözünün nasıl değiştiğini gözlemlemek için çok sayıda vakit noktasında ölçüm yapıldı.

Scientific Reports mecmuasında yayınlanan makalede, mevt sonrasında genlerin yaklaşık yüzde 80’inin sözlerini değiştirmediğini, düşünme ve hafıza üzere beyin aktivitesiyle direkt bağlantılı olanların yalnızca birkaç saat içinde değerli ölçüde azaldığını ortaya koyuyor. Mevtin bu bilişsel süreçlere bir son verdiği düşünüldüğünde, bu hayli şaşırtan bir sonuç.

Bununla birlikte, garip bir biçimde, araştırmacıların “zombi genleri” olarak isimlendirdikleri genlerin bir kısmı, beyin dokusu çıkarıldıktan sonraki 24 saat içinde etkin hale geldi. Sonuç olarak, bu örneklerdeki glial hücrelerin saatlerce büyüdüğü, hatta ekstra kol gibisi uzantılar geliştirdiği bulundu.

09 Nisan 2021
59 kez görüntülendi
Etiketler: , , ,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?