Instagram Kıssalarına Otomatik Altyazı Seçeneği Geliyor

Instagram Kıssalarına Otomatik Altyazı Seçeneği Geliyor

Instagram erişilebilirlik için bir adım daha atarak, Stories (Hikayeler) özelliğine otomatik altyazıları ekliyor. Toplumsal medya danışmanı Matt Navarra, yeni özelliğin çalışmasını gösteren bir görüntü paylaştı.

Artık öykünüze ekleyebileceğiniz “CC captions” isminde yeni bir sticker bulunuyor. Eklenmesi ile birlikte de uygulama, konuşmaları yazıya çeviriyor. Ayrıyeten bu yazılar için farklı yazı biçimleri tercih edebiliyorsunuz. Lakin Instagram, Navarra’nın kıssasında bir söz yanılgısı (“finally” yerine “find” kelimesi) yapmış durumda, yani şimdi sistemin kusursuz olmadığı söylenebilir.

Bu kararın erişilebilirlik için, bilhassa de işitme sorunları yaşayan kullanıcılar için epey kullanışlı olacağı kesin. Ayrıyeten farklı lisanlarda konuşan kullanıcıların da görüntülerde konuşulanları anlamasına yardımcı olabilir. Instagram kullanıcıları üçüncü taraf hizmetler ile altyazı ekleyebiliyorlar fakat dahili bir yazı aracının, yazıyı çeviri etmesi de mümkün olabilir.

Lakin Instagram’ın Engadget’a yaptığı bir açıklamaya nazaran bu özellik şimdi genele yayılmış değil. Instagram sözcüsü, insanların kendilerini tabir etmeleri için her vakit yeni yollar aradıklarını ve bu özelliğin şimdi kamusal teste sokulmadığını söyledi.

18 Mart 2021
52 kez görüntülendi
Etiketler: ,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?