İnternet Sürat Testi Nasıl Yapılır? İnternet Suratı Nasıl Ölçülür?

İnternet Sürat Testi Nasıl Yapılır? İnternet Suratı Nasıl Ölçülür?

İnternet, artık hayatımızın olmazsa olmazı. Bir şeyler öğrenmek istediğimizde çabucak internetin başına geçiyoruz. Alışverişimizi internetten yapıyor, bankacılık süreçlerimiz için birinci durağımız internet oluyor. Hatta COVID-19 salgını ile birlikte işlerimiz de güzelden güzele internete taşınmış durumda. Eğitim deseniz, o da pek çok öğrenci için internet üzerinden devem ediyor.

  • İnternet Suratı Nasıl Artar? Emin Olun; Bunları Yaparak Değil…

Elhasıl artık her işimiz için birinci durağımız internet olmuş durumda. Bu da, doğal olarak süratli bir internete sahip olma gereksinimini daha da artırıyor. Ne yazık ki ülkemizdeki internet temasının kusursuz olduğunu söylemek pek mümkün değil.

İnternet Suratı Nasıl Test Edilir?

Pekala fakat sizin internetinizin ne kadar süratli olduğunu hiç merak ettiniz mi? Bunu öğrenmek için başvurabileceğiniz pek çok farklı çevrimiçi test seçeneğine sahibiz. Bu testler yardımıyla yalnızca internet suratınızı değil, ping bedelinizi ve birtakım farklı pahaları de öğrenme talihine sahip olabiliyoruz.

Kullanabileceğiniz en güzel internet sürat testlerine geçmeden evvel, birkaç küçük ikaz yapmakta fayda görüyoruz. Öncelikle, internet sürat testi sürecini gerçekleştirirken temasınızın modeminize LAN, yani Ethernet kablosu yoluyla yapılmış olmasında fayda var. En keskin sonucu bu formda öğrenebilirsiniz; çünkü kablosuz ilişki sırasında süratte aşikâr oranlarda düşüş yaşanması kelam konusu olacaktır.

Şayet modem uzak bir yerde ise, doğal ki Wi-Fi üzerinden bağlı olarak da ortalama sonucu alabilirsiniz. Öte yandan kullandığınız antivirüs yazılımları da sürat testini etkileyebilir. Sürat testinizin olumsuz etkilenmemesi için antivirüs uygulamalarını süreksiz bir müddetliğine kapatmanız yararınıza olacaktır.

Artık gelin, internet suratını test etmek için kullanabileceğiniz en uygun internet sürat testlerine birlikte göz atalım…

CHIP Online İnternet Sürat Testi

Ookla SpeedTest İnternet Sürat Testi

İnternet sürat testleri ortasında en tanınan olanı Ookla’nın sunduğu SpeedTest uygulaması. SpeedTest.net adresi üzerinden ulaşabileceğiniz sayfa üzerinden çarçabuk internet suratınızı öğrenebiliyor, download ve upload suratınızı net formda görebiliyor, ping kıymetinizi öğrenebiliyorsunuz.

Türk Telekom İnternet Sürat Testi

Bir öteki bilinen sürat testi uygulaması ise altyapı sağlayıcı olan Türk Telekom’a ilişkin. Türk Telekom Sürat Testi sayfası üzerinden kullanabileceğiniz bu uygulama da, yeniden size internet suratınızı öğrenmeniz açısından inançlı bir kaynak olacaktır. Hizmetin, Ookla’nın internet sürat testi temeline dayandığını belirtmekte de fayda var.

Fast.com İnternet Sürat Testi

Fast.com farklı bir internet sürat testi. Arayüz olabildiğince kolay. En büyük avantajlarından biri ise, kuşkusuz Netflix’e ilişkin olması. Bu birinci başta garip görünebilir, fakat aslında onu çevrimiçi yayıncılar için mükemmel bir seçim yapan şey de bu. Çünkü test, temasınızın Netflix’i arabelleğe almadan azamî çözünürlükte yayınlayıp yayınlamadığını denetim etmek için yapılandırılmış.

Fast.com kimileri için mükemmel bir araç olsa da, tüm kullanıcılar için en faydalı test olamadığı da bir gerçek. Başka sürat testlerinde bulacağınız kimi gelişmiş ayarlardan ve ölçümlerden yoksun kalacaksınız. En kıymetlisi, testiniz için hangi sunucuya bağlanmak istediğinizi belirleme talihiniz yok.

TurkNet internet sürat testi

Türkye’nin değerli servis sağlayıcıları ortasında bulunan TurkNet de, kapsamlı bir internet sürat testi sunuyor. Bu testi çalıştırarak internet indirme ve yükleme suratlarını ölçebilir, ping pahasını ve birtakım kıymetli bedelleri çarçabuk öğrenebilirsiniz.

İnternet Süratiniz Düşükse: İnternet Suratı Nasıl Artırılır?

Pekala, yaptığınız internet sürat testi sonuçlarında istediğiniz üzere bir sonuç sağlayamıyorsanız ne yapmanız gerekli? Elbette birinci yapmanız gereken, hizmet aldığınız internet servis sağlayıcınızı aramak ve şikayetinizi bildirmek. Bu noktada yetkililer sizlere gerekli açıklamaları yapacaklardır.

Bazen altyapınız yeterli olsa da, bina içi kablolamadan yahut kullandığınız aygıtların stabil çalışmamasından ötürü da sorunlar yaşanabiliyor. Bina içi kablolama konusunda tekrar servis sağlayıcınız size yardımcı olacaktır. Ağ cihazlarınızla ilgili sorunlarınızı ise birden fazla vakit kendiniz halledebilirsiniz.

Bunun için birinci olarak klâsik usulü kullanın: İnternete bağlanmanızı sağlayan aygıtları kapatıp açın. Sorun çözülmediyse, kullandığınız ağ aygıtlarının tümünü sıfırlayarak (reset) kurulumunu baştan yapmanız, pak bir başlangıç için ülkü olacaktır.

Şayet kablosuz ağ kullanıyorsanız, ağ aygıtınızın pozisyonunu değiştirmeyi de deneyebilirsiniz. Örneğin kablosuz modeminizi daha merkezi bir noktaya taşımanız, sürat konusundaki meselenizi çöebilir.

Şayet menzil sorunu yaşıyorsanız, menzil genişletici, router, powerline ve erişim noktası üzere aygıtlar kullanarak bu sorunu aşabilirsiniz.

07 Nisan 2021
63 kez görüntülendi
Etiketler: , , , ,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?