İnterneti Kasıp Kavuran Yeni Gizem: Bu Karavan, Aslında Ne Renk?

İnterneti Kasıp Kavuran Yeni Gizem: Bu Karavan, Aslında Ne Renk?

İnternet, uzun bir müddettir cansız bir cismin rengi üzerinde ağır bir tartışmaya sahne olmamıştı. Bu gelenek, Şubat 2015’te çizgili bir elbisenin etkileyici bir fotoğrafının internet üzerinde süratle yayılarak beyaz ve altın mı yoksa siyah ve mavi mi olduğu ağır bir formda tartışılması ile başlamıştı. Daha sonraki yıllarda da daha az etkileyici giysiler ve öbür cisimler ortaya çıkmıştı.

Artık ise bu efsane, yeni bir karavan görseli ile devam ediyor. Tiktok kullanıcısı RetroViscountReno kısa bir mühlet evvel 1970’lerden kalma bir Viscount karavanın (motorlu karavan) yenilenmesini kaydetmekteydi ve bu sırada, karavanın rengi üzerinde kimsenin anlaşamadığı görüldü. Yayınlanan görüntüde karavanı sizin ve etrafınızdakilerin ne renk gördüğü sorulurken, yanlış renk gördüğünüz de belirtiliyor.

Yorumlardaki pek çok kişi karavanın üst kısmını kirli beyaz ve alt kısmını nane yeşili görürken, birtakım şahıslar de üstünün gri ve altının pembe olduğunu savunuyor. Hesabın sahibi Spencer Porter‘ın söylediğine nazaran ise karavanın gerçek renkleri beyaz ve yeşil.

Karavandaki optik illüzyonu birinci olarak eşiyle farklı renk görmelerinin akabinde fark ettiklerini söyleyen Porter, daha sonra akrabalarına da fotoğrafları gösterdiklerini ve farklı yanıtlar aldıklarını söylüyor.

Bu optik izlüzyonlar genelde aydınlatma ve kromatik adaptasyon ismi verilen bir olay ile açıklanabiliyor. Bizim bir cismin rengini algılamamız içerisinde bulunduğu ortama nazaran, çoklukla çevreleyen renge nazaran, çarçabuk şekillenebiliyor. Bu yüzden de beşerler, bir cismin üzerine düşen ışık ve kendi varsayımları sebebiyle birebir cismin rengini farklı görebiliyor.

Ünlü elbise sorusu kelam konusu olduğunda sarı tonlu aydınlatma olduğunu varsayan bireylerin elbiseyi siyah ve mavi görme yatkınlığı olduğu ve mavi tonlu aydınlatma olduğunu varsayan bireylerin elbiseyi beyaz ve altın renkli gördüğü önerilmekteydi.

Pekala sizce, üstteki karavanın rengi ne?

20 Nisan 2021
63 kez görüntülendi
Etiketler: ,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?