İnternette Sıklıkla Karşımıza Çıkan Lorem Ipsum Nedir? Lorem Ipsum Ne Demek

İnternette Sıklıkla Karşımıza Çıkan Lorem Ipsum Nedir? Lorem Ipsum Ne Demek

Şayet uzun müddettir bilgisayar kullanan biryseniz ya da internette çok fazla geziniyorsanız, büyük olasılıkla “lorem ipsum” metnini görmüşsünüzdür. Bu metin, ekseriyetle WordPress temalarında ve grafik tasarım gereçlerinde karşımıza çıkar.

Lorem ipsum dolor sit amet” formunda başlayan bu metin birinci bakışta saçma üzere görünüyor, öyleyse neden bu kadar yaygın? Bu yazımızda lorem ipsum metninin ne için kullanıldığına ve lorem ipsum’un ne manaya geldiğine göz atacağız.

Lorem Ipsum Nedir?

Lorem ipsum, yaygın olarak kullanılan bir yer tutucu metne verilen isimdir. Dolgu yahut geçersiz metin olarak da bilinen bu tip yer tutucu metinler, aslında manalı bir şey söylemeden bir alanı doldurmaya yarayan metinlerdir. Esasen saçma bir metindir, lakin sonuncu eserde gerçek sözlerin nasıl görüneceği konusunda fikir verir.

Aşina değilseniz, lorem ipsum metninin en yaygın biçimi şudur:

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing seçkin, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim isim minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.

Lorem Ipsum Neden Kullanılır?

Bir tasarımcının İngilizce yahut kendi ana lisanında birkaç paragraf yerine neden lorem ipsum metnini kullanmayı seçtiğini merak edebilirsiniz. Neden eski bir kitaptan yahut öbür bir şeyden bir sayfayı kopyalayıp yapıştırmıyorsunuz?

Lorem ipsum metninin kullanılmasının ana nedeni, insanların asıl kouya odaklanmasını engellemesidir. Birisi bir şablon oluşturduğunda ve bununla ilgili geri bildirim istediğinde, onu gözden geçiren bireylerin metnin ne söylediğine bakarak dikkatinin dağılmasını istemezler.

Ek olarak, lorem ipsum gerçek bir metne çok misal. Birebir birkaç kelimeyi kopyalayıp yapıştırmak, harflerin eşit olmayan bir halde dağılmasına neden olur. Lorem ipsum metni ile, neredeyse gerçek kopya ile yazı tipi ve sayfa nizamının nasıl göründüğüne odaklanabilirsiniz.

Bu manada, “Süratli kahverengi tilki tembel köpeğin üzerinden atlar” cümlesine benziyor. Windows, alfabenin tüm harflerini kullandığı için yazı tiplerini önizlerken bunu kullanır.

Lorem Ipsum Nereden Geldi?

Lorem ipsum metni anlamsız üzere görünse de, aslında gerçek bir Latin çalışmasına dayanmaktadır. Cicero‘nun etiğe bir bakış niteliğindeki MÖ 45 çalışmasından “De finibus bonorum et malorum” (İngilizce’de “İyinin ve berbatın uçlarında”) yapıtından geliyor. Lorem ipsum metni 1.10.32 ve 1.10.33 kısımlarından alınmıştır.

Bununla birlikte, bugün kullandığımız yaygın lorem ipsum metni tam olarak manalı bir Latince değildir. Cicero’nun çalışmasıyla karşılaştırıldığında, lorem ipsum metni anlamsızdır. Onu birinci biçiminden uzak kılan sözcükler eklenmiştir yahut manalı kılan birtakım sözler kaldırılmıştır.

Dr. Richard McClintock, klasik edebiyatta az bulunan Latince “consectetur” sözcüğünü ararken metnin kaynağını keşfeden isim olarak biliniyor. Araştırması, aslen Cicero’nun çalışmasını ortaya çıkardı.

Fakat, bugün karşımıza çıkan metin sözlerin karmaşası haline gelmiş durumda. Bu değişiklikleri metinde kimin yahut tam olarak ne vakit yaptığı bilinmiyor.

Lorem Ipsum Ne Manaya Geliyor?

Üstte da söylediğimiz üzere, lorem ipsum metnini diğer bir lisana çevirmek kolay değil, çünkü hakikaten mantıklı hiçbir şeye benzemiyor. Standart lorem ipsum metni gerçek bir çalışmanın parçalanmış bir versiyonu olduğundan, onu nitekim çeviri edemezsiniz.

Lorem ipsum metninin başlangıcının geldiği asıl Latince cümle aşağıdaki üzere:

Neque porro quisquam est qui dolorem ipsum quia dolor sit amet, consectetur, adipisci velit…

Bu cümle ise şu manaya geliyor:

Acının kendisini seven, onu arayan ve ona sahip olmak isteyen kimse yoktur, zira acıdır…

19 Mayıs 2021
33 kez görüntülendi
Etiketler: , ,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?