iOS 15’in ve iPadOS 15’in Yenilikleri Ortaya Çıkmaya Devam Ediyor

iOS 15’in ve iPadOS 15’in Yenilikleri Ortaya Çıkmaya Devam Ediyor

Apple’ın her yıl tertipli olarak gerçekleştirdiği Geliştirici Konferansı Worldwide Developer Conference (WWDC) 7 Haziran’da gerçekleştirilecek ve aktiflikte şirketin tüm büyük yazılım platformları için bir sonraki güncelleme dalgasını açıklaması bekleniyor. Buna olağan ki iOS 15 de dahil.

Bloomberg’den Mark Gurman‘a nazaran iOS 15, bildirimler, ana ekran (özellikle iPad’de) ve zımnilik özelliklerinde bir dizi düzgünleştirme ile birlikte gelecek.

En dikkat cazibeli değişikliğin bildirimlerde olacağı düşünülüyor. Görünüşe nazaran Apple, bir kullanıcının durumuna nazaran bildirim ayarlarını düzenleyen çok sayıda mod getirmeyi planlıyor. Örneğin, kullanıcı otomobil kullanıyorsa, makul bildirimler sırf titreşime ayarlanabilecek, çalışıyorsa sesli olacak halde gelecek. Kullanıcıların oluşturabileceği özel kategorilere ek olarak sürüş, çalışma ve uyku modlarının geleceği ve kullanıcıların mevcut durumlarını Denetim Merkezi’nden yahut kilit ekranından seçebileceği açıklandı.

Kullanıcılar, bildirimlerin yanı sıra, durumlarına nazaran iletilere otomatik cevaplar da ayarlayabilecekler. iOS halihazırda otomatik cevapları destekliyor fakat sırf kullanıcı araç sürerken faal oluyor. Görünüşe nazaran otomatik bildiriler artık üstte belirtilen modların her biri için özelleştirilebilir olacak.

iPad’lere Yeni Ana Ekran Geliyor

iPad kullanıcıları için, bir öbür değerli yükseltme, ana ekrana geliyor. iOS ve iPadOS 14 widget’larla geliyordu, lakin iPad kullanıcıları bunları sırf ekranın sol tarafında, uygulama listesinden başka olarak görebiliyordu. Sızıntıya nazaran iPadOS 15’te Widget’ları ana ekranda rastgele bir yere yerleştirmek, hatta tüm uygulama ızgarasını onlarla doldurmak mümkün olacak.

iOS 15’e Yeni Saklılık Menüsü

Son olarak, sızan bir öbür bilgiye nazaran kullanıcılar hangi uygulamaların kendileri hakkında bilgi topladığını görebileceği yeni bir gizlik menüsüne sahip olacak. Apple daha evvel, kullanıcıları bilgi toplayabilecek uygulamalar konusunda uyaran Uygulama İzleme Şeffaflığı üzere özellikleri aslında sunmuştu. Bu menü, bu müdafaanın bir sonraki adımını simgeliyor.

07 Mayıs 2021
27 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?