iPhone 13, Beklendiği Üzere 3nm’lik Bir Yonga Seti İle Gelmeyebilir

iPhone 13, Beklendiği Üzere 3nm’lik Bir Yonga Seti İle Gelmeyebilir

Her ne kadar iPhone 13 ile birlikte iPhone 12’ye nazaran büyük gelişmeler yaşanacağını söyleyen haberler tam gaz devam etse de, görünene nazaran bu büyük gelişmeler arasında yonga seti bulunmayacak. Birtakım Apple hayranları yeni iPhone’un 3nm’lik bir yonga seti kullanacağını ümit etse de, giderek daha fazla ipucu, bu yeni telefonların da 2020 yılındaki iPhone’lar üzere 5nm yonga setlerini kullanacağını öneriyor.

PhoneArena tarafından bildirilene nazaran Apple için yonga setlerini üreten TSMC firması, kısa bir müddet evvel bir gelir duyurusu yaptı ve iPhone 13’ün üretimini içerecek vakit dilimine kadar 3nm yonga setleri üretmeyeceğini neredeyse garantiledi.

PhoneArena’nın haberine bakılırsa bu yonga setleri 2022 yılında hazır olacaklar ve bu da lakin iPhone 14’e yetişecekleri manasına geliyor. Yani, 2021 iPhone’larında çok büyük bir güç artışı beklememekte fayda var.

Kolay bir biçimde belirtmek gerekirse, nm (nanometre) kısaltması bir yonga setinin boyutunu tabir ediyor ve bu sayı ne kadar küçükse, o kadar fazla transistör çip setinin içine yerleştirilebiliyor ve bu da daha güçlü olması manasına geliyor.

iPhone 12 ve pek çok Android telefon, 5nm işlemcilere sahip olan ve 2020 yılında kullanılmaya başlayan Snapdragon 888 yahut gibisi yonga setlerini kullanıyor. Bilhassa eski telefonlar olmak üzere başka telefonların büyük çoğunluğu ise 7nm yonga setlerini kullanıyor ve bu da daha zayıf olmaları manasına geliyor.

Pek çok kişi, teknolojinin yaygın kullanıma geçiş yapacağı 2022 yılı yerine 2021 yılında Apple’ın 3nm kullanımına başlayacağını ümit ediyordu lakin görünene nazaran bu beklenti karşılanmayacak. Bunun yerine iPhone 13’ün yonga seti muhtemelen iPhone 12’deki A14 Bionic’e epey misal olacak.

Alışılmış ki bu durum, yeni iPhone’un performansının artmayacağı manasına gelmiyor. Apple, A15 Bionic yonga setini güçlendirmenin yollarını kesinlikle bulacaktır ve donanımın geri kalan kısımlarında yapılacak güncellemeler de çeşitli iyileştirmeler getirecektirtir.

01 Mayıs 2021
46 kez görüntülendi
Etiketler: , ,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?