iPhone Kullanmak Nitekim Çok mu İnançlı? Görünüşe Nazaran Hayır!

iPhone Kullanmak Nitekim Çok mu İnançlı? Görünüşe Nazaran Hayır!

Birçok iPhone kullanıcısı, kendisini hack’lenemez olarak görse de artık güvenlik alanında istikrarlar değişiyor. Bilhassa son birkaç yıldır akıllı telefonların iOS yahut Android işletim sistemine sahip olmasını dinlemeyen hacker’lar, iOS’un da hack’lenebileceğinin en büyük delili.

NordVPN’in yeni hazırladığı blog yazısına nazaran, iOS’un yeniden de Android işletim sisteminden inançlı olduğu belirtilirken, artık iOS tarafında da güvenlik ihlallerinin olduğuna da değinilmiş. Mevzuyu aydınlatmak için Ağustos 2019’dan örnek verilirken, Google Project Zero güvenlik araştırmacısı Ian Beer’in, birtakım iPhone modellerinde ve iOS işletim sistemini çalıştıran başka aygıtlarda değerli bir güvenlik açığı bulduğuna işaret edilmiş. Bu açıktan sızabilen makus hedefli bireyler, e-postaları okuyabiliyor, fotoğrafları indirebiliyor ve hatta mikrofon ile kameraları denetimi altına alabiliyor. Bu açığın yayınlanmasının akabinde ise Apple harekete geçmiş ve güncelle yayınlayarak açığı kapatmıştı. Lakin bu örnek bile, iOS işletim sisteminin de delinebildiğini gösteriyor.

NordVPN dijital güvenlik uzmanı Daniel Markuson, bu örnekten yola çıkarak, iPhone ve iOS kullanıcılarının büsbütün inançta olmadığına işaret etmiş. Markuson, o nedenle iOS kullanıcılarının da bilhassa parolalarını ihtimamla seçmeleri, halka açık Wi-Fi ağlarına bağlanırken dikkatli davranmalarını ve iPhone kullanıcılarının telefonlarını güzel bir VPN ile itimat altına almaları konusunda uyarıyor.

02 Nisan 2021
59 kez görüntülendi
Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?