iPhone’ların başarısı, Apple’ın Samsung’u Geçmesine Tekrar Yetmedi

iPhone’ların başarısı, Apple’ın Samsung’u Geçmesine Tekrar Yetmedi

Samsung, 2021 yılının birinci üç ayında 77 milyondan fazla akıllı telefon sevkiyatı yaparak, akıllı telefon pazarında 1 numaralı koltuğun sahibi olmayı başardı. Geçtiğimiz yılın birinci 3 ayı ile karşılaştırdığımızda, Samsung’un büyük bir ivme yakalamış olduğunu görebiliyoruz.

Koreli dev, 2021’in birinci çeyreğinde, geçen yılın birebir periyoduna nazaran yüzde 32 oranında daha fazla telefonu piyasaya sunmuş durumda. Bu da, şu anda tüm piyasanın yüzde 23’üne hükmettiği manasını taşıyor. Apple ise, aslında yıldan yıla daha büyük bir artış sergilese de, toplamda ikinci sırada kalmaktan kurtulamadı. 2021 yılının birinci çeyreğinde 57 milyon üniteyi piyasaya süren Apple, böylelikle yüzde 44 oranında bir artışa imza attı. Apple’ın piyasanın genelindeki hissesi ise yüzde 17’ye denk geliyor.

Strategy Analytics tarafından bildirilen bu sayılar, Samsung’un dünya taşınabilir pazarının neredeyse dörtte birini tek başına elinde tuttuğunu gösteriyor.

Asıl büyük artışları ise, birinci beş sırasında bulunan Çinli üreticilerde görüyoruz. Yıldan yıla büyüme oranlarında Xiaomi yüzde 80’e, OPPO yüzde 6(‘e ve vivo yüzde 85’e ulaşmış durumda.

Bu büyüme oranları, akıllı telefon pazarına da yansımış durumda. 2020 yılının birinci çeyreğindeki 275 milyon aygıt sevkiyatına karşılık, bu yılın birinci çeyreğinde 340 milyon aygıta ulaşıldı. Bu da, iki devir ortasında yüzde 24’lük bir farkı temsil ediyor.

Tüm dataları, üstteki tablodan görebilirsiniz…

09 Mayıs 2021
22 kez görüntülendi
Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?