Irkçı İletilerin Faturası: FIFA Ultimate Team İçin Ömür Uzunluğu Yasak!

Irkçı İletilerin Faturası: FIFA Ultimate Team İçin Ömür Uzunluğu Yasak!

EA, eski bir futbol yıldızı olan Ian Wright’a ırkçı iletiler göndermesinin akabinde bir FIFA oyuncusunu, FIFA Ultimate Team’den ömür uzunluğu banladı. Patrick O’Brien, Ian Wright’ın sanal sürümü ile bir Ultimate Team maçını kaybettikten sonra geçtiğimiz Mayıs ayı içerisinde Instagram üzerinden Wright’a taciz içeren 20 bildiri göndermişti.

O’Brien’a bu olay için dava açıldı. Her ne kadar hatalı olduğunu kabul etmiş olsa da, bir hakim 18 yaşındaki İrlandalının cezai kararlarını kaldırdı. Hakim, O’Brien’ın nitekim üzgün olduğunu gösterdiğini – Wright’tan özür dilemiş ve Irish Network Against Racism’e bağış yapmıştı – söyledi. Her ne kadar Wright, O’Brien’ı affetmiş olsa da, verilen karar ile hayal kırıklığına uğradığını söyledi.

57 yaşındaki Ian Wright, hayatı boyunca ırkçılıkla karşılaştığını ve bu davadaki gayesinin intikam almak değil, ırkçılığın sonuçlarını göstermek olduğunu söyledi. Ten rengi yüzünden vefatla tehdit edilmesinin “gençlik” yahut saflık” üzere bir mazeretinin kabul edilemeyeceğini belirten Wright, kendisinin affının cezayı azaltıcı bir şey olmaması gerektiğini söyledi.

Her ne kadar O’Brien bildirileri sebebiyle mahpusa girmese de, FIFA oyunlarından kalıcı olarak yasaklanması ile hareketinin öteki sonuçlarıyla karşılaşıyor. Wright’ın dayanağının kendileri için çok pahalı olduğunu belirten EA’in FIFA markası yardımcı lideri David Jackson, oyuncunun bu hareketinin hiçbir düzeyde kabul edilemez olduğunu ve bu yüzden bundan sonra oyunlarına erişim müsaadesi verilmeyeceğini söyledi. Wright, EA’in hiçbir ayrımcılığın kabul edilmeyeceğine dair gönderdiği bu iletisi podcasti sırasında överek duyurdu.

10 Mart 2021
64 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?