İşlemci Pazarında İşler Kızıştı: AMD mi Daha Çok Satıyor; Intel mi?

İşlemci Pazarında İşler Kızıştı: AMD mi Daha Çok Satıyor; Intel mi?

AMD, CPU pazarında Intel’e karşı önemli bir taban oluşturdu ve yakın vakitte, 2006 yılından bu yana birinci sefer masaüstü bilgisayar pazar hissesinde rakibini geride bıraktı. Her 2 işlemci üreticisin karşılaştığı mevcut stok problemleri da göz önüne alındığında, satışları tüketici talebiyle ilişkilendirmek hayli sıkıntı, lakin Puget Systems tarafından yapılan açıklamaya nazaran AMD, masaüstünde önde gidiyor.

Puget Systems, iş istasyonları ve iş bilgisayarları ile tanınan bir sistem kurucusu ve sistem kurucular, sistem bileşenlerine pazar tarafından ne kadar çok talep olduğunu anlamak için takviye alınabilecek otoriteler ortasında kabul görüyorlar. 2019’da Ryzen 3000‘in piyasaya sürülmesiyle birlikte talebin artığına işaret eden Puget Systems, yeni Ryzen 5000 serisi ile bir arada de bu talebin yükseldiğini not ediyor.

AMD, şu anda Intel’e karşı genel masaüstü pazar hissesinde yüzde 0.8‘lik bir farkla önder pozisyonda. Ancak buna rağmen Intel, masaüstü CPU cephesinde bu çeşidi kaybetmiş olsa da, dizüstü bilgisayar ve sunucu işlemcileri pazarında ezici üstünlüğünü müdafaayı sürdürdüğünü de not edelim.

Tablolara baktığımızda, masaüstü işlemci pazarında uzun bir müddettir Intel’in büyük bir farkla başkan götürdüğü yarışta, son anda AMD öne geçmiş üzere görünüyor. Tüm işlemciler toplamında ise Intel hala büyük oranda liderliğini sürdürüyor. Lakin ortadaki fark, 2006’dan bu yana en düşük düzeye ulaşmış durumda.

28 Mart 2021
63 kez görüntülendi
Etiketler: , , ,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?