Korkutan İddia: Dünya’daki Oksijenle Birlikte, Hayat da Sona Erecek

Korkutan İddia: Dünya’daki Oksijenle Birlikte, Hayat da Sona Erecek

Derin bir nefes alıp anın tadını çıkartın… Yeni bir araştırmaya nazaran Dünya’nın oksijeni yaklaşık olarak bir milyar yıl daha dayanacak. İddia edebileceğiniz üzere oksijenin kaybolması ile bir arada Dünya’daki hayatın da büyük bir çoğunluğunun yok olacağı söylenebilir.

Nature Geoscience mecmuasında bildirildiği üzere iki bilim insanı, Dünya’nın oksijen açısından varlıklı atmosferinin, bundan 2,4 milyar yıl evvel Büyük Oksidasyon Olayı yaşanmamış olan erken Dünya’daki üzere metan açısından varlıklı bir yapıya geri döneceğini varsayım ediyor. Kazumi Ozaki ve Christopher Reinhard, bu sonuca biyolojik ve jeolojik süreçler de dahil olmak üzere Dünya’nın sistemlerinin bir kısmını modelleyerek ulaştı.

Dünya’da bildiğimiz hali ile hayat, gezegenimizin bol ölçüde oksijene sahip olan ve bu sayede de hayatın büyük bir kısmının temelini oluşturan fotosentetik organizmalar için verimli bir alan olan atmosferimiz sayesinde mümkün oluyor. Fakat yeni varsayımlar, bu oksijenli atmosferin – ve buna bağlı olarak da oksijen temelli hayatın – Dünya’da kalıcı olmayabileceğini hatırlatıyor.

Tokyo’daki Toho Üniversitesi Yardımcı Doçenti ve araştırmanın muharriri Kazumi Ozaki, de-oksidasyon sonrasındaki atmosferin yükselmiş metan, düşük CO2 düzeyi ve ozon katmanının olmaması ile tanımlandığını söylüyor.

Bu değişiklikler jeolojik vakit ölçeğinde milyonlarca ve milyarlarca yıl içerisinde gerçekleşecek ve bu yüzden de geçtiğimiz yüzyıl içerisinde insanların sebep olduğu süratli değişimlerle karıştırılmaması gerekiyor.

Oksijen düzeylerindeki bu uzun periyodik değişikliğin ardındaki temel güçlerden biri ise Güneş’in giderek daha fazla parlaklaşması. Bu parlaklaşma gezegeni ısıtıyor ve bilim insanları, bu ısınma sonucunda karbondioksit düzeyinin azalmasına sebep olacağını söylüyor. Bir mühlet sonra bitkiler ve fotosentez yapan başka organizmalar, oksijen oluşturmak için kâfi karbondioksite sahip olamayacak ve bu kıymetli gazın atmosferdeki oranı azalacak.

07 Mart 2021
119 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?