Koronavirüs salgını ne vakit bitecek? Bilim insanından çarpıcı açıklama

Koronavirüs salgını ne vakit bitecek? Bilim insanından çarpıcı açıklama

Yeni tip koronavirüsün yol açtığı COVID-19 salgını devam ediyor. Bilim insanları virüsün seyrine nazaran değişen yorumlarda bulunuyor. Washington Üniversitesi hastalık uzmanı Chris Murray’den çarpıcı açıklamalar geldi.

Euronews’in haberine nazaran Murray, yakın vakte kadar, birkaç tesirli aşının keşfinin, ülkelerin sürü bağışıklığına ulaşmalarına yardımcı olabileceği yahut aşılama ve evvelki enfeksiyon kombinasyonu yoluyla bulaşmayı neredeyse büsbütün ortadan kaldırabileceği konusunda umutluydu. Fakat mutasyonlu virüs görüşleri değiştirdi.

Murray: ‘Verileri gördükten sonra uyuyamadım’

Seattle merkezli Sıhhat Ölçümleri ve Kıymetlendirme Enstitüsü müdürü Murray, dataları gördükten sonra “uyuyamadım” sözlerini kullandı.

Reuters’ın salgını yakından takip eden yahut tesirini azaltmak için çalışan 18 uzmanla yaptığı röportajlara nazaran bilim insanları ortasında yeni bir fikir birliği ortaya çıkıyor.

Yeni bilgilere nazaran optimist hava dağılıyor

Uzmanlar son haftalarda Güney Afrika ve Brezilya’dan gelen yeni varyantlara ait bilgilerin, bu optimist havayı dağıttığından da söz ediyor. Onlar artık SARS-CoV-2’nin yalnızca endemik bir virüs olarak kalmayacağına, topluluklarda dolaşmaya devam edeceğine, birebir vakitte muhtemelen yıllarca değerli bir hastalık ve mevt yüküne neden olacağına inanıyor.

Rekor süratte geliştirilen yeni aşılar, enfeksiyonun nedeni yeni varyantlar olsa bile, hastaneye yatışları ve vefatları önlüyor üzere görünüyor. Birçok aşı geliştiricisi, varyantlara karşı yüksek seviyede aktifliği koruyabilecek takviye aşıları ve yeni aşılamalar üzerinde çalışıyor ve bağışıklık sisteminin virüsle savaşma yeteneği hakkında öğrenilecek çok şey olduğunu söylüyor.

Mutasyonlu virüs artmaya devam ederse gripten makus sonuçlar doğurabilir

Murray, Güney Afrika varyantı yahut misal mutantlar süratle yayılmaya devam ederse, önümüzdeki kış hastaneye yatış yahut vefatla sonuçlanan Covid-19 hadiselerinin sayısının gripten 4 kat daha fazla olabileceğini söyledi.

Öte yandan bilim insanları ortasındaki niyet farklılığı, salgının sona erme vaktiyle ilgili açıklamalarında daha temkinli olmalarını tetikledi.

Koronavirüs salgını ne vakit bitecek? Uzmanlar ne diyor?

Pandeminin başlarında, önde gelen bilim insanları virüsün endemik hale gelebileceği ve “asla kaybolmayacağı” konusunda uyardılar. Bu şahısların ortasında Dünya Sıhhat Örgütü’nün acil durumlar programı lideri Dr. Michael Ryan da vardı.

Reuters’ın görüştüğü bilim adamlarından en az birkaçı, bu sonuçların akabinde bile aşıların virüsü yok etmesini beklemediklerini söyledi. Fakat birçok kişi de bilgilerin bilim topluluğunda, şayet dünya gereğince süratli bir halde aşılanabilirse, Covid-19’u neredeyse büsbütün ortadan kaldırmanın mümkün olacağına dair umut uyandırdığını açıklamıştı.

Geçtiğimiz günlerde ise Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) Avrupa Bölge Yöneticisi Dr. Hans Kluge, salgının 2022 yılının başlarında biteceğini ve en makûs senaryonun geride kaldığını söyledi.

  • COVID-19’a “Yakalanan” Dondurma: Dondurmada Koronavirüs Çıktı
  • Bilim insanları açıkladı! Uyku eksikliği, virüs kapma riskini arttırıyor
  • COVID-19’dan Korunmak İçin 1 Yerine 2 Maske Takmak Daha mı Âlâ?

06 Mart 2021
55 kez görüntülendi
Etiketler: ,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?