Kripto Para Dolandırıcılığında Vurgun!

Chainalysis bilgilerine nazaran kripto para dolandırıcılığı son bir yılda 8,6 milyar dolara ulaştı. Dark Web üzerinden kripto para kullanılarak yapılan satışlar ise son bir yılda %70 artarak 790 milyon dolar oldu. Bu cürümleri finans terörizmi, hackleme ve kara para aklama üzere öteki kripto hatalar izledi. Bahse ait değerlendirmede bulunan kripto para borsası Narkasa CEO’su Erdal Kaya, “Kripto para piyasalarındaki bedel artışı her geçen gün daha fazla insanı yatırım yapmaya yönlendiriyor. Lakin bu durumun kripto saldırganların iştahını kabarttığı da bir gerçek. Bu noktada yatırımcıların bilhassa şahsî bilgi güvenliğini garanti eden borsalar üzerinden süreç yapması hayati ehemmiyet taşıyor.” dedi. 

Siber güvenlik kripto para borsaları için hayati kıymete sahip

Kripto para borsalarının kullanıcıları için sağladığı güvenliği belli kriterler kapsamında kıymetlendiren CER’in yayınladığı listeye nazaran, siber taarruzlar karşısında dünyanın en inançlı 100 kripto para borsası ortasında 3 Türk şirketin yer aldığını söyleyen Erdal Kaya, “Listede dünyanın farklı ülkelerinden kripto para borsaları, önemli bir tahlille değerlendirmeye alınıyor. Narkasa olarak listede 50. sırada yer alarak Türkiye’den listeye en üst sıradan giren Türk şirket olduk. Bu başarımızı çok yakın vakitte alanda da test etme fırsatı bulduk. 3 Martta dünya genelinde kripto para borsalarına önemli bir taarruz düzenlendi. Kısaca özetlemek gerekirse kötü niyetli yazılımcılar, XRP Ledger’ın Partial Payment özelliğinden yararlanarak kurumlardan, bilhassa de borsalardan milyonlarca dolar pahasında XRP elde etti. Biz ise Narkasa olarak erken müdahale edilmesi sayesinde ziyan görmeden atlattık.” tabirlerini kullandı.

Yaşlılar ve tecrübesiz yatırımcılar gaye alınıyor 

Cürüm faaliyeti yoluyla kazanılan kripto paraların küçük fakat güçlü bir hatalı kısmına gittiğine dikkat çeken Narkasa CEO’su Erdal Kaya, “Dünya genelinde kripto saldırganların ekseriyetle konumlarını ve yetkilerini berbata kullanan küçük lakin güçlü bir kitleden çıktığını görüyoruz. 

Kara para aklamanın ise tüm kripto hatalarında ortak hissede olduğunu söyleyebiliriz. Zira yasa dışı olarak kripto para kazanan her hatalı, nihayetinde onları nakde dönüştürmek için varlıklarının kökenini gizlemek zorunda kalıyor. Son bir yılda en çok dolandırıcılık kabahatleriyle öne çıkan kripto korsanlar da ekosistemi gereğince tanımayan, yaşlı yahut tecrübesiz kitleyi amaç alıyor. Borsalar ise kullanıcıların dolandırılmasını ve başarılı dolandırıcıların para yatırmasını yahut nakde çevirmesini engellemesi bakımından muhafazacı ve yardımcı bir rol üstleniyor.” dedi. 

Ferdî bilgi ve varlıkların güvenliği önceliğimiz 

Narkasa olarak son teknoloji kullanarak ve dünya standartlarını baz alarak oluşturdukları platform ile hem profesyonel hem de yeni kullanıcılara inançlı bir kripto para ticareti tecrübesi sunduklarını belirten Kaya, “Kişisel bilgi ve varlıkların güvenliği Narkasa olarak en değerli önceliğimiz. Bu kapsamda bağımsız milletlerarası kontrol firmaları tarafından periyodik kontrollere tabi tutulan en yüksek güvenlik standartları ile hizmet veriyoruz. Türkiye Cumhuriyeti kanunları ile AML / CTF ve KYC siyasetlerine uygun olarak faaliyet gösteriyoruz.  Bu sayede kısa zamanda kripto para ekosisteminde önemli bir prestij kazanmayı başardık. Gayemiz kripto para ticareti ile yatırımlar yapmak isteyen herkes için inançlı bir liman yaratmak.” biçiminde konuştu.

21 Mart 2021
63 kez görüntülendi
Etiketler: , ,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?