Kripto Paraya Yatırım Yapacaklara Değerli Tavsiyeler

Tüm kripto süreçleri için inançlı bir irtibat kanalı kullanmak hayati kıymet taşır. Örneğin, bir platformun internet sitesine halka açık bir Wi-Fi ağını kullanarak erişirseniz hatalılar süreç bilgilerini ele geçirebilir yahut varlıklarınızı çalmak emeliyle bir internet sayfasını taklit edebilirler.

Halka açık bir ağ yerine, düzgün bir formda güvenliğini sağlayacağınız konut ağınız üzerinden alım satım yapmak daha inançlıdır. Birinci adım olarak, modemin varsayılan yönlendirici şifresini kendi oluşturduğunuz bir şifreyle değiştirmelisiniz. Fabrika ayarlarındaki şifre, tıpkı modeldeki tüm modemler için ekseriyetle birebirdir ve Wi-Fi ağınızı kaba kuvvet hücumları karşısında savunmasız hale getirir.

Her durumda, ekstra bir güvenlik katmanı ekleyen şifreli bir VPN kanalı üzerinden tüm şifreleme süreçlerini yapmak her vakit en güzelidir. Bir VPN hizmeti seçerken, (sağlayıcının sunucu havuzu sayısına ve kalitesine bağlı olan) irtibat suratına ve ani kapama özelliği (kill switch) olup olmadığına dikkat edin. İkinci adım, yüksek riskli süreçler için bilhassa kıymetlidir: İnançlı irtibat kanalı rastgele bir nedenle düşerse ani kapama özelliği (kill switch), aygıtınızın internet ilişkisini otomatik olarak keser ve bilgilerin şifrelenmeden gönderilmesini önler.

Elbette, bilgisayarınızda yahut akıllı telefonunuzda bunun yanı sıra emniyetli bir güvenlik tahlili çalıştırıyor olmalısınız. Kripto dünyasında çok para dolaşıyor ve bu doğal olarak siber suçluları cezbediyor. Bu yüzden ne yazık ki, kripto cüzdan anahtarlarını çalmak üzere uzmanlaşmış makûs gayeli yazılımlarla müsabaka mümkünlüğü oldukça yüksek.

Kaspersky, kripto para alım satımına dair şunları öneriyor:

  • Bir borsaya kaydolmadan evvel piyasayı inceleyin ve en azından yeni başlıyorsanız riskli süreçlerle uğraşmayın.
  • Ani fiyat düşüşlerine karşı korunmak için farklı kripto para ünitelerine yatırım yaparak risklerinizi çeşitlendirin.
  • Ponzi şemalarından kaçınmak için yatırım yapmadan evvel altcoinleri dikkatlice inceleyin.
  • Kripto para ünitenizin büyük kısmını çevrimdışı (diğer ismiyle “soğuk”) bir cüzdanda, şifrenizi ise güvenli bir yerde tutun.
  • Ünlülerin bile (hatta tahminen de bilhassa ünlülerin) ücretsiz kripto para vaatlerini yutmayın. Hesapları hacklenmiş olabilir, hacklenmemiş olsalar bile bu neredeyse katiyen bir aldatmacadır.
  • İnternet bağlantınızı koruyun ve kripto alım satımı yapmak için kullandığınız tüm cihazlara antivirüs yükleyin.

15 Nisan 2021
79 kez görüntülendi
Etiketler: ,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?