Masaüstü PC mi, Dizüstü Bilgisayar mı? Kimler, Hangisini Seçmeli?

Masaüstü PC mi, Dizüstü Bilgisayar mı? Kimler, Hangisini Seçmeli?

Dizüstü bilgisayar ve masaüstü bilgisayar ortasındaki savaş bitecek üzere görünmüyor. Pek çok meskende ve iş yerinde aslında her ikisi birlikte hayatlarını sürdürseler de, dizüstü bilgisayarlar ve masaüstü bilgisayarlar ortasında hala bir gayret kelam konusu. Yakın geçmişte bu savaşta masaüstü, performans açısından önde olduğu için rakipsiz görülebilirdi. Ancak dizüstü bilgisayarların gitgide güçlenmesiyle bu çaba farklı bir boyuta taşınmış oldu.

Aslına bakarsanız, her ikisi de kendi avantajlarının yanı sıra dezavantajları ile birlikte geliyor ve biri başkasından sahiden daha âlâ değil. Hangisinin daha güzel bir seçim olacağı ise, özel muhtaçlıklar ve tercihlerle ilgili. Öyleyse gelin, seçim yaparken dikkate almanız gereken tüm faktörleri birlikte gözden geçirelim.

Masaüstü Bilgisayar Nedir, Dizüstü Bilgisayar Nedir?

Bir masaüstü bilgisayar, en temel tarifiyle bir masanın üzerinde duran statik, sabit bir bilgisayardır. Çoklukla başka farklı duran çeşitli modüllerden oluşur: Kasa, monitör, klavye ve fare üzere…

Masaüstü bilgisayarlar, dizüstü bilgisayara oranla çok daha özelleştirilebilir bir yapıya sahiptir. Bir masaüstü bilgisayar kurarken, PC’nin çabucak her modülü için çeşitli modüller ortasında seçim yapabilirsiniz. Lakin seçimleriniz bir dizüstü bilgisayarda daha sonludur.

Bir dizüstü bilgisayar (laptop ya da notebook olarak da adlandırılır) ise, çoklukla yanlarında isteğe bağlı etraf üniteleri için USB girişleri bulunan, taşınabilir, hepsi bir ortada bir aygıttır. Dizüstü bilgisayarlarda yerleşik bir ekran, yerleşik bir klavye, fare misyonu gören bir touchpad bulunur. Ayrıyeten dahili bataryaları ile, belirli bir müddet fişe takılı olmadan da çalışabilir. Birden fazla çağdaş modelde, batarya yine şarj edilmeden evvel 12 saat yahut daha fazla güç sağlayabilir.

Neden Bir Dizüstü Bilgisayar Almalısınız?

Her gün konut dışında okula giden ve dersler için bilgisayara muhtaçlık duyan öğrenciler için dizüstü bilgisayar en yeterli seçenektir. Ayrıyeten işi gereği çok fazla dolaşmak zorunda olanlar, mesken ve iş ortasında çok fazla bilgiyi taşımak zorunda olanlar da dizüstü bilgisayarlara yönelebilir.

Taşınabilirlik: Bilgisayarınızı tertipli olarak konuttan çıkarmanız gerekiyorsa, laptoptan vazgeçmeniz mümkün değil. Lakin birden fazla kullanıcı, laptopu daha küçük olduğu için satın alıyor. Bu kullanıcılar, laptoplarını neredeyse her vakit ofis yahut konutunda masanın üzerinde bırakıyor.

Güç: Laptoplar, masaüstü PC’lerden daha az güç tüketiyorlar. Sahip oldukları pil ise elektrik dalgalanmalarında yahut kesintilerinde işinizi kaybetmenizi engelliyor.

Neden Bir Masaüstü Bilgisayar Almalısınız?

Şayet aradığınız her işi yapacak bir bilgisayarsa, bu bilgisayarın bir masada sabit durması sizin için sorun değilse, bir masaüstü bilgisayara yönelebilirsiniz. Her ne kadar artık oyuncular için özel dizüstü bilgisayarlar bulunabilse de, yanlışsız konfigüre edilmiş bir masaüstü bilgisayar oyuncular için de hakikat seçim olacaktır.

Daha da değerlisi, bir masaüstü bilgisayar, değişen performans gereksinimine daha yeterli karşılık verebilir. Örneğin masaüstü bilgisayara çok daha kolay RAM ekleyebilir, çok daha kolay ekran kartını değiştirebilirsiniz. Ayrıyeten dilediğiniz vakit büyük monitöre geçme bahtınız da var.

Buradaki kilit ayrıntı ise şu: Bir masaüstü bilgisayarı okula ya da işe taşıyamazsınız.

Maliyet: Eş seviyede donanımlara baktığınızda, masaüstü PC’ler kıymetli ölçüde daha ucuzlar. Yani tıpkı paraya çok daha yeterli bir masaüstü PC’ye sahip olabilirsiniz.

Estetik: Masaüstü PC denildiğinde aklınıza berbat kasalar, kablo karışıklığı ve devasa monitörler geliyor olabilir. Fakat masaüstü PC’niz bu türlü olmak zorunda değil. Önde gelen firmaların hepsi bir ortada PC’leri, görünüm açısından epey uygun PC’ler sunuyorlar. Elbette gösterişli masaüstü PC kasalarını atlamak da büyük haksızlık olacaktır.

Büyük monitör: Masaüstü PC’lerde monitör sayısı, boyutu ve çözünürlüğü konusunda kısıtlı değilsiniz. Kimi işlerde birden fazla monitörle yahut yüksek çözünürlüklü, geniş çalışma alanı sunan monitörlerle çok daha verimli olunabildiği bir gerçek. Elbette oyunlar da birçok kullanıcı için geniş monitörlerde daha keyifli olacaktır.

Fiyat ve Yükseltme İmkanları

Bir masaüstü bilgisayar ve bir dizüstü bilgisayar tıpkı özelliklere sahipse, genel kural, dizüstü bilgisayarın daha değerli olacağıdır. Üst seviye dizüstü bilgisayarlar çoklukla masaüstü bilgisayarlardan daha yüksek fiyatlara sahiptir ve ayrıyeten üstte listelenen tüm sınırlamalara da sahiptirler. Yüksek kaliteli dizüstü bilgisayarlar, okul çalışmalarına ek olarak oyun ve akış için de kullanılabildiğinden hala kusursuz bir yatırımdır.

Üst seviye bir masaüstü, ebeveynler için daha düşük bir ön maliyetle uzaktan eğitim öğrencisi tarafından daha sık kullanılabilir. Sonunda, bilgisayarı yükseltmek vakit alıcı ve değerli bir süreç olabilir, lakin birinci cepten çıkma maliyetlerinin çok yüksek olması gerekmez.

Örneğin mevcut masaüstü bilgisayarınız üç yaşın üzerindeyse, yükseltme için pek çok seçeneğe sahipsiniz. Ne olursa olsun, yükseltilecek temel kesimler her vakit bellek, sabit şoför (SSD) ve grafik kartı olacaktır.

Hepsi Bir Ortada Bilgisayarlar

Bileşenlerinin ekranın gerisine yerleştirildiği şık aygıtlar olan hepsi bir ortada bilgisayarlardan da bahsetmekte fayda var. Bu bilgisayarlarda çok sayıda kabloyu bağlamanıza gerek yoktur, masa üzerinde daha az yer kaplarlar, taşınması ve ayarlanması daha kolaydır. Lakin onları da bir dizüstü bilgisayar üzere oradan oraya taşıyamazsınız. Birebir vakitte olağan masaüstü bilgisayarlar kadar kolay yükseltilemezler.

İşletim Sistemi İçin Ekstra Ödeme mi?

Bu noktada mevzu iki farklı istikamete sapıyor. Şayet masaüstü bilgisayarınızı kendiniz kuracaksanız, bir de işletim sistemi masrafınız olacağını bilmelisiniz. Fakat markalı bir masaüstü bilgisayar, istisnalar dışında Windows konseyi olarak gelir. Dizüstü bilgisayarlar için de birebir durum geçerli, ekseriyetle esasen konseyi bir işletim sistemi  ile birlikte gelirler.

…Ve Sonuç

Sonuç olarak, gereksinimlerinizi anladığınız sürece bir bilgisayar seçmek güç değildir. Her gün okula ya da işe gitmeniz gerekiyorsa ve datalarınızı konuttan işe, işten meskene taşımak zorunda kalmak istemiyorsanız, seçiminiz dizüstü bilgisayar olmalı.

Ancak bilgisayarınız yalnızca meskeninizde ya da iş yerindeki masanızda duracaksa ve onu (dolayısı ile verilerinizi) oradan oraya taşımak üzere bir gereksiniminiz yoksa, masaüstü bilgisayar hem maliyet açısından daha uygun olacaktır; hem de çok daha fazla seçenek sunacaktır.

11 Mayıs 2021
19 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?