Microsoft, Windows 10’un Bir Özelliğini Daha “Öldürmeye” Hazırlanıyor

Microsoft, Windows 10’un Bir Özelliğini Daha “Öldürmeye” Hazırlanıyor

Microsoft’un Windows 10‘a eklediği birtakım özellikleri vakit içerisinde sessiz sedasız kaldırmasına daha evvel şahit olmuştuk. Ve artık bu durumu bir sefer daha yaşıyoruz. Birkaç yıl evvel büyük tanıtımlarla Windows 10’a eklenen Vakit Çizelgesi, yolun sonuna geldi.

Şirket, geliştirici kanalında yeni bir Windows 10 yapısı yayınladı ve bu yapı ile birlikte, Windows 10’lu bir PC’den Vakit Çizelgesi bilgilerini yüklemenin artık mümkün olmayacağı, yani bu bilgilere başka aygıtlardan erişilemeyeceği duyurusu yapıldı.

Windows 10 Vakit Çizelgesi Nedir?

Windows Vakit Çizelgesi özelliği, yaklaşık dört yıl evvel tanıtıldı ve 1 yıllık bekleyişin akabinde Windows 10’a eklendi. Vakit Çizelgesi, 30 gün öncesine kadar açtığınız dokümanlara ya da açtığınız web sitelerine erişmenize imkan tanıyordu. Üstelik bu geçmişi aygıtlar ortasında senkronize etme yeteneği de mevcuttu. Microsoft, Vakit Çizelgesi’ni bir müddet sonra akıllı telefonlara bile getirdi ve aygıtlar ortasındaki sürekliliğe odaklanmayı vurguladı.

Yeni Insider yapısı ile, Microsoft’un aygıtlar ortasındaki Vakit Çizelgesi senkronizasyonu kaldırdığını görüyoruz. Tekrar de, birçok tarayıcı ortasında (Chromium tabanlı Edge tarayıcısı da dahil olmak üzere) geçmiş ve açık sekme senkronizasyonu üzere özellikler sunuluyor. Açılan son Office evrakları da, farklı aygıtlardaki Office ve OneDrive uygulamaları aracılığı ile senkronize edilebiliyor. Vakit Çizelgesi aslında tüm bunları içeren bir senkronizasyon yeteneği sunuyordu ve bu yeteneğin neden kaldırıldığını anlamak pek kolay değil.

Bu noktada şunu söylemekte fayda var; Vakit Çizelgesi Windows 10’dan (şimdilik) büsbütün kaldırılacak üzere görünmüyor. Lakin senkronizasyon yeteneği kaybedeceği açık. Bunun Vakit Çizelgesi’ni ileri bir tarihte büsbütün kaldırmak için atılan bir adım olup olmadığını şimdi bilmiyoruz.

28 Nisan 2021
71 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?