Müslüman Kümeden Facebook’a Yeni Dava

Müslüman Kümeden Facebook’a Yeni Dava

Yeni bir tüketici müdafaa davası, Mark Zuckerberg ve Sheryl Sandberg üzere Facebook yöneticilerinin, şirketin siyasetlerini ihlal eden içeriği kaldırdığı mazereti ile Kongre’yi ve Amerikan halkını yanılttığını argüman ediyor. Sivil haklar örgütü Muslim Advocates tarafından geçtiğimiz Perşembe günü açılan dava, şirketin rutin olarak kurallara karşıt gönderilerin platformda silinmeden kalmasına müsaade verdiğini argüman ediyor. Bu durumun, Müslüman aykırısı nefretin platforma yayılmasına müsaade vererek gerçek dünyaya ziyan verdiğini söylüyorlar.

Facebook’un bu husustaki başarısızlıklarına bir örnek olarak, kuruluş, şirketle paylaştığı 26 Müslüman aykırısı nefret kümesinden oluşan bir listeye işaret ediyor. 19 tanesi hala Facebook’ta yer alıyor ve birçoğunun “Cihad Gözlemi” ve “Tehdidi Anlamak” üzere açıkça Müslüman aksisi isimleri var.

Muslim Advocates’in avukatı Mary Bauer, NPR’ye verdiği demeçte, “Bu, ortadan sızan ufak tefek kusurlar diyerek geçiştirilecek bir şey değil” dedi ve ekledi: “Bu, akademisyenlerin işaret etmesine karşın silinmeden yer almaya devam eden yaygın bir içerik. Facebook bu malzemesi kaldırmama kararı aldı.

Dava, yargıçtan Facebook’a içerik denetleme siyasetleri ve uygulamaları hakkında yanlış ve aldatıcı sözler vermeyi bırakmasını istiyor ve “mütevazı” bir maddi tazminat talep ediyor.

29 Nisan 2021
47 kez görüntülendi
Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?