Mutasyonlu Koronavirüsler, Hayvanlar İçin Büyük Tehlike Haline Gelebilir

Mutasyonlu Koronavirüsler, Hayvanlar İçin Büyük Tehlike Haline Gelebilir

Yeni Koronavirüs’ün, yani SARS-CoV-2‘nin yeni ve daha bulaşıcı türevleri, Dünya’nın kimi bölgelerinde büyük problemler yaratırken süratli bir biçimde var olan yaygın virüs çeşitlerinin ortasına giriyor. Görünene nazaran ufak mutasyonlara sahip bu virüsler, yalnızca beşerler için değil öbür hayvanlar için de sorun yaratmaya başlıyor.

Araştırmacıların yeni buldukları bilgilere göre İngiltere türevi (varyantı) B.1.1.7 ile enfekte olan kedi ve köpekler ile kalp kasının iltihaplanması olarak tanımlanabilecek miyokardit riskinin artması ortasında beklenen bir irtibat bulunuyor. Bir diğer araştırmada da bir diğer bilim insanı takımı, yepyeni virüsün tersine yeni türevlerin fareleri enfekte edebildiğini söylüyor.

Her iki araştırma da şimdi ön baskı basamağında, yani şimdi hakem onayından geçmiş değiller. Lakin iki araştırma da yeni türevlerin COVID-19 salgınını enteresan ve garip biçimlerde değiştirdiğini vurguluyor.

Kedi ve Köpeklerde İngiltere Mutasyonu Tehlikesi

Bu araştırmaların birincisinde, Texas A&M Üniversitesi bilim insanları, tıpkı meskende bulunan bir kedi ve köpeğin, İngiltere türevi SARS-CoV-2 ile enfekte olduğunu belgeledi. Bu, İngiltere türevinin hayvanlarda belgelendiği birinci olaydı.

Olağan ki SARS-CoV-2 enfeksiyonları daha evvel de kedi ve köpeklerde görüldü. Mart 2020 tarihinde kedilerin ve köpeklerin, hastalık sebebiyle görülür bir semptom göstermeseler bile enfekte olabildikleri görülmüştü. Fakat güney doğu İngiltere’deki hayvan hastanesindeki veterinerler, B.1.1.7 türevinin ortaya çıkması sırasında şaşırtan sayıda köpek ve kedinin miyokardi sebebiyle hastaneye getirildiğini belirtiyorlar. Bu durumu fark eden veterinerler, sekiz kediye ve dört köpeğe test yaptılar ve daha evvel bir kalp hastalığı geçmişleri bulunmamasına karşın, kardiak anormallikleri olduğunu ortaya çıkardılar. Ayrıyeten miyokardi geçiren bu hayvanların birçoklarının sahibinin, kısa bir müddet evvel COVID-19 semptomları yaşadıklarını yahut müspet test sonucu aldıklarını öğrendiler.

Brezilya ve Afrika Türevleri Fareleri Tehdit Ediyor

Bir öteki araştırma projesinde ise yeni SARS-CoV-2 türevlerinin hayvanlar üzerindeki enteresan bir öbür özelliği ortaya çıktı. Özgün SARS-CoV-2 tipi, ACE2 reseptör proteinine yeterli bir biçimde bağlanamadığı için fareleri enfekte etmiyordu. Fakat yeni bir araştırma, Afrika türevi (B.1.351) ve Brezilya türevinin (P.1) fare ACE2 reseptörlerine bağlanmasını sağlayan mutasyonlar geçirdiğini gösterdi. Öbür bir deyişle özgün SARS-CoV-2 tipleri farelere bulaşmazken, Güney Afrika ve Brezilya türevleri bulaşabiliyor.

08 Nisan 2021
43 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?