NASA’nın Perseverance Aracı, Mars’tan Yeni Bir “Selfie” Daha Paylaştı

NASA’nın Perseverance Aracı, Mars’tan Yeni Bir “Selfie” Daha Paylaştı

NASA’nın Curiosity keşif aracı çalıştığı yıllar boyunca bizlere pek çok etkileyici selfie göndermişti. Artık Perseverance’ın da Mars’a ulaşmış olmasıyla bir arada NASA, keşif araçlarının şirin öz-çekimlerinin sayısını arttırıyor. Paylaşılan en son selfie’de de Perseverance ve Mars helikopteri Ingenuity bir ortada görülebiliyor.

Bu ikili selfie’de Perseverance birinci evvel Ingenuity’ye bakıyor ve daha sonra “kafasını” çevirerek kameraya bakıyor. Olağan ki Güneş Sistemini keşfetmemize yardımcı olan robotları insanlaştırmamamızda yarar var fakat bu ikili çekim, arkadaşının yahut kardeşinin birinci uçuşu için gururla bekler üzere bir manzara sunuyor. Şayet her şey yolunda giderse, bir öbür gezegendeki birinci güçlendirilmiş uçuş olacak olan bu tarihi uçuş 11 Nisan, Pazar günü gerçekleşecek.

Bu süper imaj, keşif aracının robotik koluna bağlı olan WATSON (Wide Angle Topographic Sensor for Operations and eNgineering) kamerası tarafından toplanan 62 farklı imgenin bir ortaya getirilmesi ile oluşturuldu. Alışılmış ki bu noktada WATSON’ın, robotun SHERLOC (Scanning Habitable Environments with Raman and Luminescence for Organics and Chemicals) aracının bir kesimi olduğunu da belirterek isimlere dikkat çekmemek olmaz. Bu araçların bizlere Mars hakkındaki en büyük sorulardan biri olan şu anda yahut geçmişte hayat olup olmadığı sorusunun yanıtı hakkında daha fazla ipucu vermesi bekleniyor.

Perseverance’ın vazifesi için pek çok yüksek maksadı bulunuyor lakin bunlardan biri, hala gezegenimizde yaşayan beşerler (özellikle gençler) için Dünya’nın ötesindeki yerleri keşfetme ilgisini ve merakını oluşturmak.

23 Nisan 2021
51 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?