Okyanus ve Denizlerden Geçerek İnterneti Taşıyan Kabloların Dünü, Bugünü

Okyanus ve Denizlerden Geçerek İnterneti Taşıyan Kabloların Dünü, Bugünü

İnternet’in tün Dünya’ya nasıl yayıldığını hiç düşündünüz mü? Bilhassa birbirlerinden farklı duran ve ortalarında okyanuslar bulunan kıtalarda internet nasıl oluyor da her yere ulaşabiliyor? Doğal ki deniz ve okyanus tabanına döşenen kablolar sayesinde… Memleketler arası datanın yüzde 99’unu aktaran bu kablolar, okyanuslar ortası bağlantının anında kurulmasına müsaade veriyor.

Telegeography, bu kabloların kıymetini yayınladığı yıllık haritalarla anlık olarak gösteriyor. Üstte şu anki sürümünü gördüğünüz haritada mevcut yahut üretim evresinde olan tüm kabloları görebiliyoruz.

Haritanın en şimdiki haline buradan ulaşabilirsiniz.

Kablolar, uydu ilişkilerine nazaran çok daha ağır biçimde kullanılıyor. Bunun nedeni kolay: Kablolar daha emniyetli ve süratli. Alternatif rotalar ise irtibat sıkıntılarını ortadan kaldırıyor. Bu kablolar, bugün küresel iktisadın ve dünyayı internete bağlamanın çok kıymetli bir kesimi haline gelmiş durumdalar.

Aşağıda, ticaret yollarını gösteren 1912’ye ilişkin bir harita görüyorsunuz. Bugünkü kabloların haritasıyla tarihi ticaret yollarının haritası ortasında hem benzerlikler, hem de kıymetli farklar var. Ticaret yolları coğrafya ve ekonomik ilgi alanları tarafından belirleniyordu. Lakin okyanusta kullanacağınız yollar hem geçmişte, hem de bugün yatırıma ve risk almaya gereksinim duyuyor. Geçmişte denizcilerin aldığı riskleri bugün teknoloji firmaları alıyor.

Google’ın trans-Pasifik kablosuna, Facebook’un Asya kablo sistemi birliğine yaptığı değerli yatırımlar bulunuyor. Finans dalı ise ticarette yalnızca birkaç milisaniye kazanmak için en az bu devler kadar yatırımlar yapıyor.

Okyanus ve Deniz Kabloları Nasıl Döşeniyor?

Deniz tabanına kablo döşeme tekniğinde son 150 yılda büyük bir değişiklik olmadı. Bu iş için bir gemi okyanusa açılarak kablonun makarasını yavaşça çözüyor. Natürel ki dalgıçlar ve ek sualtı aygıtları bu sürecin problemsiz tamamlanması için takviye veriyor.

Devamlılığı olan birinci trans-Atlantik kablo, 1866’da SS Great Eastern tarafından döşenmişti. Bu kablo, telgrafları iletmekte kullanılıyordu. 1956 sonrasındaki kablolar ise, telefon sinyallerini taşımakta kullanıldı.

Çağdaş kablolara gelirsek… Şaşırtan derecede inceler. Kabloların çapı çoğunlukla 7,5 cm civarında iken yüzeye yakın yerlerde kalınlaşabiliyor ve bu cins yerlerde ziyan görmemesi için tabana gömülebiliyor. En derin kablolar ise Pasifik Okyanusu’ndaki Japon Hendeğinde bulunuyor (8.000 metre). Bu kablolar, görüntüleri, fotoğrafları ve haberleri, yani tüm interneti önümüze milisaniyeler içerisinde ulaştırıyor.

14 Nisan 2021
45 kez görüntülendi
Etiketler: , ,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?