Orta Doğu, Türkiye ve Afrika GNI İnovasyon Müsabakası

Orta Doğu, Türkiye ve Afrika GNI İnovasyon Müsabakası

Google News Initiative (GNI), bölümün geri kalanıyla da paylaşılacak olan öğrenme ve fikir liderliği imkanları geliştirmek emeliyle, dünyanın dört bir yanından gelen ve belirlenen kriterleri karşılayan bir dizi proje finanse edecek.

Orta Doğu, Türkiye ve Afrika bölgesinde ikincisi düzenlenen GNI İnovasyon Müsabakası, haber ekosisteminde herkese yeni fikirler ve yenilikler sunma fırsatı vermeyi hedefliyor. Bu çerçevede yarış, okuyucuyu çekmeye odaklanan ve yeni iş modellerinin geliştirilmesine imkan sağlayabilecek yaratıcı projelere odaklanıyor.

Müracaat Süreci

GNI İnovasyon Müsabakası’na, 12 Nisan 2021 saat 23:59’a kadar (GMT) müracaat yapılabilecek. Sadece internet üzerinden yapılan İngilizce müracaatlar dikkate alınacak. Müracaat sahiplerinden, online müracaat formunda projeleri ile ilgili açıklama, detaylı proje planları ve bütçe bilgilerini paylaşmaları istenecek. Ayrıyeten Orta Doğu, Türkiye ve Afrika GNI İnovasyon Yarışı Müracaat Karar ve Şartlarını kabul etmeleri gerekecek.

Kimler Başvurabilir?

Orta Doğu, Türkiye ve Afrika GNI İnovasyon Yarışı, yenilikçi ve özgün bir üslupta gazetecilik yapmayı, sağlam haber içerikleri sunarak insanları aydınlatmayı ve sürdürülebilir bir haber ekosistemi oluşturulmasını teşvik eden projeler geliştirmeyi amaçlayan tüm kuruluşlar ile özgür yahut kendi ismine çalışan tüm gazetecilere açık.

Müsabakaya esaslı yayın kuruluşlarının yanı sıra yalnızca internet üzerinden yayın yapan kuruluşlar, bölüme yeni giriş yapanlar, yayıncı birlikleri ve lokal bölüm dernekleri de müracaatta bulunabiliyor.

Proje Finansmanı

Yarışın ikinci çeşidinde da, birinci çeşitte benimsenen ve 13 ülkeden 21 projeye 1,93 milyon dolarlık finansman sağlamış olan model uygulanacak. Bu kapsamda. Daha evvel olduğu üzere Google, seçilen projeleri 150.000 ABD dolarına kadar finanse edecek ve toplam proje maliyetinin %70 kadarını karşılayacak. Müsabaka Heyeti, işbirliğinin büyüklüğüne ve tesirine bağlı olarak toplam proje finansmanı hududunda değişiklik yapabilecek.

Uygun Projeler ve Kıymetlendirme Kriterleri

Yarış tüm fikirlere açıktır fakat projenin, kullanıcı ve/veya iş perspektifinden nasıl bir tesirde bulunduğunu net bir biçimde gösteren göstergelere sahip olması bekleniyor (örneğin: amaç kitle göstergeleri, ilgili olduğunda iş planı). Başarılı projelerin bir yıl içinde teslim edilmesi gerekiyor.

Yarış kapsamında pek çok projenin yanı sıra bilhassa şu alanlara odaklanan yenilikçi projeler teşvik ediliyor: İş modelleri, Dağıtım, Arayüz, Toplumsal ve İş akışı.

İştirakçiler müsabakaya deneysel projelerle de başvurabiliyor lakin projelerin güzel tanımlanmış ve gayelerle ölçülebilir olması bekleniyor. Google, müracaat sahiplerini, net temel performans göstergeleri (TPG’ler) sağlayarak projenin sunduğu fırsatların altını çizmeye teşvik ediyor. TPG’lerin kıymetli bir dijital bileşene sahip olması bekleniyor.

Orta Doğu, Türkiye ve Afrika GNI İnovasyon Müsabakası kapsamında projeler beş ana kritere nazaran pahalandırılacak: Haber ekosistemi üzerindeki tesir, İnovasyon, Fizibilite, Paylaşımcılık ve Çeşitlilik.

Uygun Olmayan Projeler

Aşağıdaki proje tipleri, İnovasyon Müsabakası kapsamında finanse edilmeye uygun kabul edilmiyor:

Sırf haber içeriğine yer veren yahut sadece haber içeriklerini öbür lisanlara çeviren projeler.

Eski yayın sistemlerinin yenilenmesinden ibaret olan projeler.

Yalnızca dataların harmanlanması yahut listelenmesi ile ilgili projeler (örneğin iş listelerinin, borsa datalarının yahut haber makalelerinin yine yayınlanması).

Sadece eğitim yahut öğretimle ilgili projeler.

Rastgele bir para kazanma ve/veya kitle geliştirme hedefi bulunmayan projeler.

Haber kuruluşları üzerinde bir tesir yaratmayan projeler.

Müracaatlar 12 Nisan’da sona eriyor

GNI İnovasyon Yarışı’na, 12 Nisan 2021 saat 23:59’a kadar (GMT) başvurulabiliyor.

Üstte kelam edilen bahisler, yarışla ilgili başka tüm detaylar ve müracaat için: 

https://newsinitiative.withgoogle.com/innovation-challenges/how-to-apply/mea/ 

10 Mart 2021
68 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?