Parlayan Köpekbalıkları, Tarihte Birinci Defa Görüntülendi

Parlayan Köpekbalıkları, Tarihte Birinci Defa Görüntülendi

Bilim insanları kısa bir müddet evvel, Yeni Zelanda açıklarında Pasifik okyanusunda yaşayan ve karanlıkta parlayan üç köpekbalığı tipinin fotoğraflarını çektiler. Bu tıp yeni bulunmuş değil fakat Frontiers in Marine Science üzerinde yayımlanan araştırmaya nazaran ışıltıları birinci kere fotoğraflandı.

Belçika’daki Universite Catholique de Louvain ve Yeni Zelanda’daki Ulusal Su ve Atmosferik Araştırma Enstitüsü bilim insanları küt burunlu köpekbalığı, siyah karınlı fener köpekbalığı (blackbelly lanternshark) ve güney fener köpekbalığı (southern lanternshark) tiplerine odaklandılar. Küt burunlu köpekbalığı, ışık saçan omurgalıların en büyüğü olarak biliniyor ve yaklaşık 180 santimetreye kadar büyüyor. Çoğunlukla, ortalarında araştırmanın konusu olan öbür fener köpekbalıkları da bulunmak üzere başka köpekbalıklarını yiyor.

Bu üç köpekbalığı çeşidi kendi ışıklarını üretebiliyor. Okyanusun “alacakaranlık bölgesinde”, yani yüzeyin 200 ile 1000 metre altında yaşadıkları için de bu ışığa gereksinimleri var.

Ayrıyeten araştırmada belirtildiğine nazaran bu ışık, avcılardan saklanmalarına da yardımcı oluyor. Her ne kadar bu durum mantıksız gözükse de araştırmanın ortak müellifi Jérôme Mallefet‘in CNN’e söylediğine nazaran köpekbalığının ışığı, okyanus yüzeyinden gelen hafif parlamalara benziyor ve bu da gizlenmesine yardımcı oluyor.

17 Mart 2021
48 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?