Pembe WhatsApp’a Sakın Aldanmayın!

Pembe WhatsApp’a Sakın Aldanmayın!

ESET Araştırmacısı Lukas Stefanko, düzmece bir Whatsapp güncellemesiyle yayılan makûs gayeli yazılımı tahlil ederek kullanıcıları uyardı. Platform için resmi bir güncelleme olduğunu sav eden “WhatsApp Pink” teması, gerçekte WhatsApp ve başka büyük sohbet uygulamalarındaki iletilere otomatik karşılıklar gönderiyor. 

Ocak ayında ortaya çıkan ziyanlı yazılımın yeni bir sürümü

Lukas Stefanko’nun yaptığı açıklamaya nazaran “WhatsApp Pink, Ocak ayında ortaya çıkarılan  WhatsApp otomatik karşılık solucanının güncellenmiş bir sürümü. Truva atının güncellenmiş sürümü yalnızca WhatsApp bildirilerine değil, birebir vakitte öbür anlık iletileşme uygulamalarında alınan iletilere da otomatik karşılık veriyor. Bu da besbelli bir formda daha geniş yayılımının nedeni olabilir. Truva atı, WhatsApp, WhatsApp Business, Signal, Skype, Viber, Telegram üzere uygulamalarda alınan iletilere ve WhatsApp’ın çeşitli resmi olmayan, üçüncü taraf sürümlerinden birine otomatik olarak indirilebileceği bir web sitesine temas ile karşılık veriyor.” 

Bu ziyanlı yazılım berbatın başlangıcı olabilir

ESET eserleri tarafından Android / Spams.V olarak algılanan yeni sürüm çok fazla bir şey yapmıyor. Bununla birlikte Stefanko, bunun yalnızca bir “test sürümü” olabileceği ve gelecekte daha makus niyetli bir varyant bekleyebileceğimiz konusunda ikazlarda bulundu. Ayrıyeten, web sitesi gelecekte çeşitli berbat hedefli yazılım cinslerini barındırmak için kullanılabilir.

Resmi mağazalar dışından uygulama yüklemeyin

Stefanko’ya nazaran, makûs emelli uygulamayı indirmek ve yüklemek için, kullanıcılardan resmi Google Play mağazası dışındaki yerlerden uygulamaların yüklenmesine müsaade vermeleri ve bu nedenle Android aygıtlarda anahtar ve varsayılan olarak aktifleştirilmiş güvenlik tedbirini devre dışı bırakmaları istenmez. Lakin, berbat gayeli yazılım kullanıcının bildirimlerine erişmek için müsaade istiyor.

Pembe WhatsApp’ı indirenler ne yapmalı?

WhatsApp Pink’i indirdiyseniz, Ayarlar ve Uygulama Yöneticisi alt menüsü aracılığıyla kaldırabilir yahut aygıtınızı tarayacak ve otomatik olarak kaldıracak tam özellikli bir Android güvenlik tahlili yükleyebilirsiniz.Gelecekte bu ve gibisi dolandırıcılıklara kanmamak için alabilecek tedbirler ise şu formda sıralanabilir.

  • Sıkı onay süreçlerine sahip oldukları için sadece resmi uygulama mağazalarından uygulama indirin
  • Her vakit saygın bir taşınabilir güvenlik tahlili kullanın
  • Uygulamalara ne çeşit müsaadeler verdiğinize karşı dikkatli olun

09 Mayıs 2021
17 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?