Perseverance Mars Aracı, Mars’ta Solunabilir Oksijen Üretmeyi Başardı

Perseverance Mars Aracı, Mars’ta Solunabilir Oksijen Üretmeyi Başardı

Her ne kadar NASA’nın Mars’a yolladığı yüzey araştırma aracı Perseverance‘ın amacı Mars’ta hayatın izlerini aramak olsa da, diğer bilimsel çalışmalar da gerçekleştiriyor. Perseverance, son deneyinde gezegenin atmosferinden karbondioksiti muvaffakiyetle çekti ve onu oksijene dönüştürdü. NASA, Perseverance’a bu deneyi gerçekleştirmeyi hedefleyen MOXIE (Mars Oxygen In-Situ Resource Utilization Experiment) isimli bir aygıt eklemişti.

Perseverance üzerinde bulunan bu aygıt karbondioksit moleküllerini ısıtarak oksijen molekülleri ve karbon monoksit çıkartıyor. Birinci denemede, yaklaşık beş gram oksijen üretildi. Bu ölçü, bir astronota 10 dakikalık solunacak hava sağlamaya kâfi.

NASA’ya nazaran bu deney gelecekteki vazifeler için bir kilometre taşı oluşturuyor. Verilen bilgiye nazaran, dört astronot taşıyan bir uzay aracı yerden kalkmak için yaklaşık 25.000 kilogram oksijene muhtaçlık duyuyor. Bu kadar çok oksijeni Mars’a taşımak hiç kolay ve ucuz değil. Bu yüzden, oksijeni Mars’ta üretmek Kızıl Gezegen’i araştırmayı kolaylaştıracak. 

06 Mayıs 2021
18 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?