Perseverance, Mars’ta Elde Ettiği Birinci Bilimsel Sonuçları Dünya’ya Gönderdi

Perseverance, Mars’ta Elde Ettiği Birinci Bilimsel Sonuçları Dünya’ya Gönderdi

NASA’nın Perseverance yüzey araştırma aracının Mars’a inişinden bu yana bir aydan kısa bir mühlet geçti. Bu mühlet zarfında araç, üzerindeki aygıtları test etmekle, hareket etmeye hazırlanmakla ve Mars’ın inanılmaz fotoğraflarını çekmekle meşgul oldu. Artık, bilimsel misyonları başladı ve elde ettiği birinci datalar Dünya’ya ulaştı.

Birinci sonuçlar, Perseverance’ın geçmişe dair mikrobiyal ömrü araştırmak için kullanacağı aygıt SuperCam‘den geliyor. 5,6 kilogramlık kameranın birinci ölçümleri, kızılötesi ve görünür ışıkta müşahedeleri içeriyor. Raman spektrometresiyle yapılan müşahedeler de bunlara dahil. Yüzey araştırma aracı, 3,1 metre uzaklıktaki Maaz ismi verilen bir kayayı yeşil lazerle vurdu. Bu, mineraldeki kimyasal bağları harekete geçirdi ve değişim SuperCam aygıtı tarafından tespit edildi. Bilgiler, Dünya’ya gönderildi.

SuperCam yalnızca bir lazer ve uzaktan kayaları incelemek için kullanılacak bir araç değil. Aygıt ayrıyeten hangi cins kaya ve toprağın geçmiş mikrobiyal hayatın izlerini tutabileceğini belirlemek için tasarlandı, atmosferi inceleyebiliyor ve hatta Mars tozunun gelecekteki insan astronotlar için tehlike oluşturup oluşturmadığını da belirleyebilecek.

24 Mart 2021
50 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?