Perseverance’ın Mars’a İniş Yaptığı Alanın Artık Yeni Bir İsmi Var

Perseverance’ın Mars’a İniş Yaptığı Alanın Artık Yeni Bir İsmi Var

NASA, yaptığı duyuru ile en son Mars keşif aracı Perseverance‘ın iniş yaptığı alanın “Octavia E. Butler Landing” olarak isimlendirildiğini açıkladı. Usta bilim kurgu müellifi Butler, hem Hugo Mükafatı hem de Nebula Ödülü’nü kazanan birinci Afrika asıllı Amerikalı bayandı ve her iki mükafatı de birden fazla kere kazanmıştı. Ayrıyeten MacArthur Fellowship’ini kazanan birinci bilim kurgu yazarıydı. Kindred, Bloodchild, The Parable of the Sower ve öbür pek çok yapıtı, şu anda geçtiğimiz yüzyılın en kıymetli edebiyat yapıtları ortasında yer alıyor.

NASA/JPL-Caltech

Mars’taki birinci haftaları sırasında Perseverance tarafından başarılan birincilerin bir kısmının konuşulduğu basın açıklaması sırasında Dr. Katie Stack Morgan, Butler’ın öncü çalışmaların ırk, cinsiyet eşitliği ve insanlık üzere temaları incelediğini belirtirken, ana karakterlerinin de azmin ve yaratıcılığın beden bulmuş hali olduğunu ve bu yüzden de Perseverance keşif aracı misyonu ve zorlukları aşma teması için kusursuz bir formda uyduğunu söyledi.

Ayrıyeten bu, Butler’ın isminin yıldızların ortasında anıldığı birinci sefer değil. Asteroid 7052 Octaviabutler da kendi ismini taşırken, Plüton’un en büyük ayı olan Charon’daki Butler Mons da ünlü müellifin ismini taşıyor.

15 Mart 2021
52 kez görüntülendi
Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?