PlayStation 5 Neden Bulunmuyor? İşte PS5 Külfetinin Nedenleri

PlayStation 5 Neden Bulunmuyor? İşte PS5 Külfetinin Nedenleri

PlayStation 5 piyasaya sürüleli kayda bedel bir vakit oldu. Ancak bugün hala, parasını verebilsek bile, satın alacak bir PlayStation 5 bulmakta zorlanıyoruz. Pek çok satıcıda “stok yok” ibaresini görmeye alıştık. Stok açılsa bile, tükenmesi yalnızca dakikalar alıyor. Çünkü satışa sunulan PlayStation 5’lerin sayısı bir epey az oluyor.

Pekala lakin neden kimse PlayStation 5 bulamıyor? Sony, neden daha fazla PlayStation 5 üretip talebe yanıt veremiyor? Bu yazımızda, PlayStation stok problemine yol açan 5 ana nedeni kıymetlendiriyoruz…

1. COVID-19 Nedeniyle Yaşanan Ertelemeler

Sony, 2020’nin birinci yarısında PlayStation 5’i aylarca tanıtmadı. Hatırlarsanız, Xbox Series X’i birinci olarak Aralık 2019’da görmüştük ve Sony, bunun çok sonrasında harekete geçti. Argümana nazaran pandemi nedeniyle birinci açıklamayı birkaç defa erteledi. Şubat ayındaki lansman evvel Mart’a, sonra Nisan’a ertelendi. Fakat Haziran’a kadar PlayStation 5’in neye benzediğini görmedik.

Üretim ve sevkiyat vakit çizelgeleri uzatıldı ve talep, arzın çok önüne geçti. Çünkü yeni bir Sony konsolunun piyasaya sürülmesinin üzerinden yedi yıl geçmişti ve beklenti çok ağırdı. Sony’nin tanıtımı bu kadar geçe bırakması, olağan ki COVID-19 salgınıydı. Lakin COVID-19 ertelemeleri Sony’ye beklediği üzere fayda değil, ziyan getrdi. Tanıtımın gecikmesi, talep artarken üretim kapasitesinin yetersiz kalmasına neden oldu.

  • PlayStation 5 mi, PlayStation 5 Dijital Sürüm mü? Hangisini alalım?
  • PlayStation 5 Ayrıntılı İnceleme…

2. Konuttan Çalışma ile Gelen Çip Istırabı

Muhtemelen kimse bunu belemiyordu ancak iş hayatında yaşanan değişim, PlayStation 5 derdinin başka bir nedeni olarak ön plana çıktı. Merkez ofislerden neredeyse kozmik bir meskenden çalışma durumuna geçiş, bilgisayarlara ve web kameralarına ve hasebiyle yarı iletkenlere ve bileşenlere inanılmaz bir talep getirdi. İşin berbatı ise, Sony tarafından PlayStation 5 konsolu için kullanılan birtakım kesimlerin da bunlar ortasında olmasıydı. Dizüstü bilgisayarların satışlarının arttığını gördük ve bu, üreticilerin öncelik verdiği bir alan. Yani Sony, yeteri kadar PlayStation 5 üretebilecek kesimlere erişimde zorluk yaşadı, yaşamaya da devam ediyor.

3. Satıcıların İşleri Karıştırması

Büyük satıcılar, stoklara aslında hudutlu sayıda giren PlayStaion 5’lerin satışı konusunda hiç de programlı hareket etmedi. Örneğin bir satıcı, stoka giren 10 PlayStation 5’in hepsinin 1 kişi tarafından satın alınmasına hiç ses çıkartmadı. Olağan ki burada onları suçlamak çok hakikat olmayabilir; onların emeli ellerindeki stoku en süratli formda satıp para kazanmak. Ancak bu durum, nitekim meskeninde kullanmak için bir PlayStation 5 almak isteyenleri çaresiz bıraktı.

Pekala, bu PlayStation 5’leri toplayanlar ne yaptı? Olağan ki aldıkları fiyatın üzerine 1.000 TL ile 5.000 TL ortasında değişen farklar koyarak, bir nevi kara borsa oluşturdular. Parası olanlar fazla ödeyip bu konsolları aldılar. Fakat parası aslında ucu ucuna yetenlerin elleri boş kaldı.

4. Dolandırıcıların Devreye Girmesi

Durumu yeterli yönetemeyen satıcılardan daha berbatı, Twitter, Facebook Marketplace üzere platformlar yahut özel olarak hazırlanmış geçersiz web siteleri üzerinden insanları dolandırmaya çalışanların ortaya çıkması. Dolandırıcıların, alıcılara PS5’i resmi fiyatından bile daha ucuza satmayı vaat ettiklerini bile gördük.

Lakin iş eseri göndermeye geldiğinde, alıcı ya esere hiç kavuşamadı, ya da saçma sapan eserlerle karşılaştı. Bu da, yurt dışından PlayStation 5 getirip satmaya çalışanların inançsız olduğu imajını yarattı. Yani yurt dışından gelen bir PlayStation 5 almayı kabul bile etsek, eserin bize sahiden gelip gelmeyeceğini düşünür hale geldik.

5. Kripto Para Madenciliğinin Tesiri

Bitcoin, Etherium ve öteki merkezi olmayan, açık kaynaklı blok zinciri para madenciliği, kar elde etme gayretiyle GPU’lara sarıldı. Bugün piyasada ekran kartı bulmanın zorluğu yahut fiyatlarının inanılmaz düzeylere yükselmesi, bir bakıma kripto para madencilerinin yapıtı. Grafik kartlarına o kadar güçlü bir talep var ki, Nvidia 3080’i haftada bir kerede birkaç saniyeden fazla stokta bulamıyoruz. AMD GPU’lar da birebir krizden geçiyor.

Pekala PS5 ve Xbox Series X’in grafikleri için ne kullanılıyor? AMD GPU’lar!

06 Mayıs 2021
31 kez görüntülendi
Etiketler: , , , ,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?