PlayStation 5’i Bir Muz İle Denetim Edebilir misiniz? Sony’nin Hayali Bu!

PlayStation 5’i Bir Muz İle Denetim Edebilir misiniz? Sony’nin Hayali Bu!

Sony’nin PlayStation oyun konsolları için bugüne kadar değişik patentler aldığına şahit olduk. Şirket daha evvel PlayStation 5 için özel bir asistan üzerinde çalıştığını gösteren patent ile karşımıza çıkmışken, daha evvel de “duygu denetim birimine” sahip bir robot patentine başvurmuştu. Sony, bu kere ise yeniden bir diğer değişik patent ile karşımızda. Hatta bu defaki epey sıra dışı durumda.

Sony’den “Muz” Patenti!

Evet, yanlış okumadınız. Sony, bu kere bir “muz patenti” almış diyebiliriz. Lakin bu hususa büsbütün mizahi yaklaşım. Husus şu ki Sony, oyun kontrolörlerine “uygun maliyetli” alternatifler arıyor ve aldığı patenti de meyveler üzerinde şematik olarak göstermiş. Patent örneğinde muz kullanıldığı üzere, 2 portakala da yer verilmiş.

Bahsi geçen değişik patent, dediğimiz üzere oyun kontrolörlerine uygun maliyetli alternatif sunma uğraşı içinde. DualSense ve başka oyun  kontrolörlerinin fiyatlarının artması oyuncuları zorlarken, Sony de buna bir alternatif bulma peşinde. Hem maliyetleri kısma hem de tüketicilerin elini zenginleştirmek ismine şirket böylesi bir çalışmaya girmiş.

Pekala, bir meyve nasıl kontrolör olarak çalışacak?

Aslında bu yalnızca meyve ile sonlu değil. Sony, rastgele bir nesnenin kontrolör olarak çalışabilmesini sağlayacak bir kanıyı takip ediyor. Tıpkı PlayStation VR‘da olduğu üzere kamera ve çeşitli sensörlerle oyuncunun elindeki objenin izlenebilmesini temel alan sistem, böylelikle rastgele bir nesneyi kontrolöre dönüştürebilir. Fikir bir oldukça farklı ve teorik olarak da mümkün üzere duruyor. Elbette Sony‘nin bunu hayata geçirip geçirmeyeceğini vakit gösterecek.

07 Mart 2021
73 kez görüntülendi
Etiketler: , , ,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?