RAM ve SSD Seçimi Nasıl Olmalı?

RAM ve SSD Seçimi Nasıl Olmalı?

Bir yılı aşkın müddettir hayatımızda olan pandemi şartları pek çok insanın uzaktan çalışmasını zarurî kıldı ve kılmaya devam ediyor. Haliyle; çalışanlarını uzaktan çalışmaya adapte eden şirketlerin ise bulut ve data merkezleri yatırımları ve iyileştirmeleri her geçen gün artıyor. Bu ihtiyaç ve talepler de son vakitlerde hem tesis içi hem de bulut/veri merkezlerinde sunucu yükseltmelerinde değerli bir artışa neden oluyor. 

Kingston Technology Company, Inc. kurumların sunucu yükseltmelerinde dikkat etmesi gereken mevzuları ele alıyor. Kurumlar genelde tek taraflı bir yükseltme tercih etseler de tipik bir sunucu yükseltmesinin hem RAM hem de SSD yükseltmesini kapsaması kurumlara değerli yararlar sunuyor. 

  • RAM nedir?
  • SSD nedir?

Sunucularda RAM yükseltmeleri yapmak, daha büyük iş yüklerini destekleyebiliyor 

RAM yükseltmesi, sunucu performansını artırmanın ve optimize etmenin en kolay yolu olarak kabul ediliyor. Çoklukla sanal iş yüklerini artırırken, daha fazla kullanıcı eklerken, yeni bir data tabanı programı kullanıma alırken ya da bir internet sitesine ticaret fonksiyonu eklerken gerekli oluyor. Sunucularda RAM yükseltmeleri yapmak, daha büyük iş yüklerini destekleyebiliyor, bulutu kullananlar için daha yüksek reaksiyon hızı sağlayabiliyor ve bellekte çalışan uygulamaların suratını artırabiliyor.

Ayrıyeten; sunucudaki RAM ölçüsünü artırmak, daha fazla sanal makineye imkan tanıyor ve mevcut donanımdan en düzgün halde yararlanmayı sağlıyor. Sanallaştırma toplam sahip olma maliyetini düşürüyor ve Sanal Masaüstü Altyapısı (VDI – Virtual Desktop Infrastructure) için daha fazla bellek kullanılması, tüm uygulamalar bellekte yer aldığında daha yüksek performans sağlıyor. VDI, masaüstü ortamlarının merkezi bir sunucuda barındırıldığı ve ağ üzerinde son istemcilere verildiği bir masaüstü sanallaştırması manasını taşıyor.

Yükseltme süreçlerinde bilgi saklama sistemleri yani SSD’ler kıymetli bir bileşen olarak öne çıkıyor

Data saklama, sunucu sanallaştırmasında kapasite açısından, ancak daha da bariz biçimde sürat açısından değerli kabul ediliyor. Rastgele giriş/çıkış ve yüksek erişim talepleri, sanallaştırılmış bir ana sunucuda klasik mekanik sabit disklerle çok önemli biçimde sınırlanabiliyor. Hizmet uygulamaları, kullanıcılar ve data alımı, genel sistem performansında sınırlayıcı etkenler haline gelebiliyor. Yanlışsız sunucu RAM’inin yanı sıra mekanik olmayan Katı Hal Şoförleri (SSD’ler) takmak, sanallaştırma için performansını ve kapasiteyi güzelleştirmenin en güzel yolu olarak öne çıkıyor. 

Sunucu bilgi saklama sistemleri, data merkezlerinde giderek daha fazla tesis dışına kayarken ve daha çok bulut tabanlı hale gelirken, data saklama şoförlerine ve bellek altyapısına daha fazla yük biniyor. SSD’ler süratli data alım özelliklerine sahip oldukları için bulut hizmetlerinin işlenen her data tipi için en üst randımanda çalışmasını sağlıyor. Uygun tasarlanmış bir bilgi saklama tahlilinde, performansı artırırken ekonomik kalmaya devam etmek için kuruluşun yanlışsız bilgilerin yanlışsız kademede kalmasını sağlayacak formda bir evreli şoför modeli (farklı bilgi saklama ve erişim hedefleri için farklı süratlerde ve fiyatlarda sürücüler) kullanılması tavsiye ediliyor.

Yükseltme yapılırken RAM seçimi nasıl olmalı?

Yükseltme sırasında RAM’lerin özellikleri birçok kurum tarafında dikkate alınmıyor. Genelde uygun fiyat tercih ediliyor ve genelde sunucu DIMM bellek modüllerinde, ya tamponsuz uDIMM’ler, kayıtlı RDIMM’ler ya da yükü azaltılmış LRDIMM’ler tercih ediliyor. Bunlar her ne kadar fizikî olarak uyumlu olsalar da bir ortada kullanılamıyorlar. Bu nedenle kuruluşların gerçek DIMM yatırımı yapması gerekiyor. 

Gerçek belleği her sunucuda bulunan gerçek işlemci ile eşleştirmek de çok büyük bir değer arz ediyor. Bellek kanalı ve bellek modülü sayısı, performans üzerinde kıymetli bir tesire sahip olabiliyor. Kademeli yükseltme yapılırken kurumların bu bahisler göz önüne almaları gerekiyor. Her sunucudaki konfigürasyon için planlama yapılması ve uzman dayanağı kritik kıymet taşıyor. 

JEDECE Standartlarının bilinmesi gerekiyor 

RAM standartları ve teknik özellikleri, dünya çapında mikroelektronik sanayisi için açık standartların geliştirilmesinden sorumlu bir kuruluş olan JEDECE tarafından belirleniyor. Bunların standartlarına ve teknik özelliklerine dikkat etmek, bilgiye dayalı kararlar verilmesine yardımcı oluyor. Kurumların şu anda anakart değerlendirmesi yaparken, bellek yoğunluğunu ve suratını kıymetli ölçüde artıracak yeni DDR5 standardı kesinlikle dikkat almaları gerekiyor.  DDR5 DIMM’ler, DDR4 DIMM’lerle tıpkı pim sayısına (288) sahip olsalar da pim nizamları farklı olacak ve yalnız özel DDR5 yuvasında kullanılabilecek.

27 Mart 2021
69 kez görüntülendi
Etiketler: , , , ,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?