Rus Kozmonot Yuri Gagarin’in Dünya’ya İndiği Birinci Anların Değişik Öyküsü

Rus Kozmonot Yuri Gagarin’in Dünya’ya İndiği Birinci Anların Değişik Öyküsü

Bundan 60 yıl evvel 5 yaşındaki bir kız ve babaannesi, Batı Rusya’da Engels kenti yakınlarında çok değişik bir imaj ile karşılaştı. Üzerlerinde, birkaç mil uzaklıkta büyük bir cismin Dünya’ya düştüğünü gördüler. Birkaç dakika sonra gümüş bir kostüm içerisinde paraşütle inen birini gördüler ve bu kişi, telefonlarını kullanıp kullanamayacağını sordu.

Yuri Gagarin, 12 Nisan 1961 tarihinde dış uzaya çıkan birinci insan oldu. Kapsülü Vostok 1‘in içerisinde Dünya etrafında tam bir yörüngeyi tamamladı ve kalkışın 108 dakika sonrasında gezegene geri indi. Birinci uzay uçuşlarının iniş bölgeleri günümüzdekiler kadar keskin bir biçimde belli olmuyordu ve Gagarin rotanın bir ölçü dışına çıkmıştı.

Daha sonraki kozmonotlarda da olduğu üzere Gagarin, bu tıp bir sonuç için hazırlıklıydı. Hatta kozmonotlar, yırtıcı bir ortama iniş yapmaları ve ayılar ya da kurtlar üzere canlılarla uğraş etmek zorunda kalma ihtimallerine karşı uzaya gönderilirken yanlarında tabanca taşıyorlardı. Ayrıyeten bu teorik bir durum da değildi. Vokshod 2 mürettebatı, Sibirya’nın uzak ve kurt dolu bir ormanına inmişti. Neyse ki Gagarin bir çiftliğin yakınına inmişti ve Moskovo’ya dönüşü çok daha kolay olmuştu.

Gagarin’in kayıt defterine yazdığına nazaran “sağlam toprağa bastıktan sonra, benekli bir buzağının yanında duran ve hayret içerisinde beni izleyen bir bayan ve bir kız gördüm. Uzay giysim ve yürürken gerimden sürüklenen paraşütüm ile beni gördüklerinde, endişe içerisinde gerilemeye başladılar.

Rita Nurskanova‘nın BBC’ye söyledikleri şöyle: “Etrafa baktım ve turuncu ve hoş bir şey gördüm. Ne olduğunu bilmiyordum. Bize hakikat geliyordu. Büyükannem korkmuştu. Elimi tuttu. Ve meskene geri koşmak istedik. O ‘bayanlar, durun! Ben bizimkilerden biriyim’ dedi. Büyükanne, dur! Rusça konuşuyor. Muhtemelen bir insan’ dedim.

Nurskanova’nın söylediğine nazaran bu noktada, espri anlayışıyla da bilinen Gagarin ikiliyle şakalaşmayı ihmal etmedi. Durumu anında açıklamayan Gagarin, kıza ve büyükannesine bir gemi ile geldiğini söyledi ve büyükanne yakında bir deniz olmadığını söylediğinde, tarihteki en havalı ve en gereksiz yere muğlak karşılıklardan birini vererek “Gökyüzünden geldim” dedi.

Gagarin’in söylediğine nazaran daha sonra ikiliye tam durumu açıkladı ve telefonlarına gereksinimi olduğunu söyledi: “Onlara korkmayın dedim. Ben de sizin üzere Sovyet’im, uzaydan indim ve Moskova’yı aramak için bir telefon bulmalıyım!

Kısa bir mühlet sonra Gagarin Moskova’ya bir kahraman ve Dünya’nın yörüngesinde bir tıp atan birinci insan olarak geri döndü.

27 Nisan 2021
60 kez görüntülendi
Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?