Rusya ve Çin, Ay’da Ortak Bir Araştırma İstasyonu Kurmayı Planlıyor

Rusya ve Çin, Ay’da Ortak Bir Araştırma İstasyonu Kurmayı Planlıyor

Rusya ve Çin, bir arada çalışarak Ay’da bir araştırma istasyonu kurmayı planlıyor. Yapılan duyuruya nazaran iki ülke, bir “Milletlerarası Ay Bilim İstasyonu” için işbirliği yapacaklarını söyledi. Şimdi proje hakkında çok fazla ayrıntı bulunmuyor fakat Rusya’nın ulusal uzay ajansı Roscosmos, projenin hem Ay’ın yörüngesinde hem de yüzeyinde tesisleri içerebileceğini öneriyor. Ayrıyeten öteki ülkelerin iştirakine da açık olacak.

Çin ve Rusya, NASA’nın Artemis Anlaşmaları’nda yer almamaları ile dikkat çeken iki ülke. Ekim ayında duyurulan muahede, Ay’ın barışçıl, işbirlikçi ve şeffaf keşfi için bir şablon oluşturmayı amaçlıyor. Lakin Roscosmos önderi Dmitry Rogozin, NASA’nın Artemis Projesi kapsamında Ay’ın yörüngesinde kurmayı planladığı uzay istasyonunun çok “ABD-Merkezli” olduğunu söyledi.

ABD ve Rusya on yıllardır Memleketler arası Uzay İstasyonu’nda birlikte çalışıyor ve UUİ için düzenlenen mutabakatın muhtemelen Ay Geçidi (Lunar Gateway) için düzenlenen muahede ile büyük oranda tıpkı olması bekleniyor.

Rogozin, NASA ve Roscosmos’un tekrar birlikte çalışmasının mümkün olduğunu söylemiş olsa da, Roscosmos’un Çin ile birlikte çalışması akabinde bu iştirak çok daha küçük bir ihtimal üzere gözüküyor.

23 Mart 2021
50 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?