Rusya’dan Uzay’ı Karıştıracak Karar: Kendi Uzay İstasyonunu Kuruyor!

Rusya’dan Uzay’ı Karıştıracak Karar: Kendi Uzay İstasyonunu Kuruyor!

Şu sıralar gündemi bir oldukça meşgul eden mevzu, değerli futbol kulüplerinin UEFA‘dan ayrılıp kendi Avrupa Üstün Ligi‘ni kurmak istemesi, malum. Futbol dünyası şu sıra bu mevzu ile çalkalanıyor. Lakin kendi “ligini” kurmak isteyen yalnızca futbol kulüpleri değil. Rusya’dan farklı bir haber var! Rusya da Memleketler arası Uzay İstasyonu‘ndan (ISS) ayrılmak ve kendi uzay istasyonuna geçmek istiyor.

  • FIFA 22’de Avrupa Harika Ligi Şoku

ISS Programı, Rusya ve ABD için Soğuk Savaş sonrası diplomatik zafer olarak yorumlanırken, 1998 yılında yörüngeye fırlatılmış ve 20 yılı aşkın müddettir uzay çalışmalarına hizmet ediyor. Lakin Rusya, artık bu programdan çekilmeyi ve kendi uzay istasyonunu yörüngeye fırlatmak istiyor.

Roscosmos lideri Dmitry Rogozin tarafından Telegram’da paylaşılan bir açıklamaya nazaran, ülkenin uzay ajansı istasyonun birinci çekirdek modülü üzerinde çalışmaya başlamış. Moskova’da beklenen tarih ise 2024 sonrası.

Bu ayrılık kararının gerisinden en değerli sebeplerden biri, SpaceX‘in başarısı. SpaceX ile uzay çalışmalarında daha fazla kelam sahibi olmaya başlayan Rusya, durumdan pek memnun değil. Bunun için ISS’ten ayrılıp, kendi uzay çalışmalarını yürütme düşüncesindeler. Öte yandan bu kararın gerisinde elbette Vladimir Putin’in, ABD’nin Uzay Kuvveti kurma kararının tesiri olduğu da biliniyor.

06 Mayıs 2021
10 kez görüntülendi
Etiketler: ,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?