Sağlıklı Bir PC İçin Olmazsa Olmaz 5 Windows Programı

Sağlıklı Bir PC İçin Olmazsa Olmaz 5 Windows Programı

Yeni bir bilgisayar satın aldınız ya da halihazırda düzgün bir bilgisayarınız var. Bilgisayarınızı ister oyun için kullanın, ister iş ister günlük kullanım için kullanın fark etmez. Az sonra sayacağımız 5 uygulamadan bir yahut hepsine kullanmaya gereksiniminiz var. Elbette bilgisayarınızda meselelerle karşılaşmak istemiyor ve muhtemel meseleleri görüp erken müdahalede bulunmak istiyorsanız.

1. HWiNFO

HWiNFO, bilgisayarınız için kullanabileceğiniz en kapsamlı sistem özet aracıdır. Bilgisayarınızdaki işlemci sıcaklıklarından fan voltajlarına, RAM’lerinizin boyutundan ekran kartınızın ayrıntılarına kadar pek çok bilgiyi bu minik araç ile tek ekran üzerinden edinebiliyorsunuz. Tam bir sistem tahlili yapan HWiNFO, bunun sonucunda de bilgisayarınızda yer alan tüm bileşen ve aygıtlar hakkında detaylı rapor sağlayabiliyor.

2. Performance Monitor

Performance Monitor, Windows işletim sisteminin eski sürümlerinden bugüne kadar her Windows sürümünde yer alan bir uygulamadır. Yani onu ayrıyeten internetten indirmenize gerek yok. Arama satırına “Performance Monitor” ya da “Performans İzleyicisi” yazmanız kâfi olacak.Performance Monitor, işlemci, RAM, internet ve mahallî disk kullanım istatistiklerinizi anlık olarak görebilmenizi sağlıyor.

3. Reliability Monitor

Reliability Monitor de tıpkı Performance Monitor üzere Windows ekosisteminde Vista’dan bu yana var olan zımnî bir araç, fakat pek çok kişi bu faydalı aracı duymamıştır bile. Sistem ve Güvenlik > Güvenlik ve Bakım > Bakım > Güvenirlilik Geçmişini Görüntüle yolunu takip ederek ulaşabileceğiniz bu kullanışlı araç, sisteminizde siz farkında olmadan meydana gelen sıkıntıların görüntülenmesinde kullanılıyor. Sisteminizin kararlılığından kuşku ediyorsanız, bu uygulamayı kullanmak sorunun nereden kaynaklandığını tespit etmenizde değerli yarar sağlayacaktır.

4. CrystalDiskInfo

Bilgisayarınızda bulunan dahili disklerin ve ayrıyeten bilgisayarınıza bağladığınız harici disklerin sıhhatini hiç merak ettiniz mi? Etseniz yeterli olur, çünkü aksi halde hiç ummadığınız bir gün birdenbire bozularak bilgilerinizi erişilmez kılabilirler. İşte CrystalDiskInfo, bu tip durumların önüne geçmek için kullanabileceğiniz şahane bir araç.

CrystalDiskInfo, bilgisayarınıza bağlı olan tüm disklerin modelini, boyutunu, seri numarasını, arayüz tipini, tampon belleğini, toplam çalışma saatini ve bunun sonucunda da sıhhat durumunu hesaplayarak önünüze getirebiliyor.

5. Malwarebytes

Malwarebytes, uzun yıllardır makûs maksatlı yazılım tarayıcılarının hükümdarı olmuştur. Ve pek çok kişi bu şahane aracı da muhtemelen hiç duymamıştır. Fakat Malwarebytes, kesinlikle her bilgisayarda bulunması gereken epeyce yardımcı bir uygulama.

Hem fiyatsız hem Premium sürümlerine sahip olan Malwarebytes, pek çok konut kullanıcısı için fiyatsız sürümüyle de ziyadesiyle kâfi olurken, pek natürel ki bilgisayarınıza bulaşmış olan ziyanlı yazılımları kaldırmakta tesirli bir rol oynuyor.

20 Mart 2021
69 kez görüntülendi
Etiketler: ,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?