‘Sahte Elon Musk’ın ‘bitcoin’ tweetine inanıp 560 bin dolar kaybettim’

‘Sahte Elon Musk’ın ‘bitcoin’ tweetine inanıp 560 bin dolar kaybettim’

BBCTürkçe‘nin haberine nazaran açılan sayfada iştirakçilere, yatırdıkları parayı ikiye katlama vaadinde bulunuluyor ve bir köşede ise kalan vakti gösteren bir kronometre geri sayım yapıyordu.

Elon Musk’ın Tesla takımı tarafından hazırlanmış üzere gösterilen sayfada katılımcılardan 0,1 Bitcoinden (yaklaşık 6 bin dolar) ile 20 bitcoine (yaklaşık 1,2 milyon dol) kadar Bitcoin göndermeleri halinde iki katının kendilerine geri gönderileceği vaat ediliyordu.

Sebastian, tweetin Elon Musk’ın hesabından atıldığını düşünerek 10 bitcoin gönderdi. Lakin ekrandaki geri sayımı tamamlanıp 0’a ulaşınca dolandırıldığını anladı.

Sebastian, “” diyor.

Dolandırıcıların web sayfasına e-postalar gönderen ve Elon Musk ismine açılan geçersiz twitter hesabına iletiler atan Sebastian, sonuç alamayınca dolandırıldığını kabullenmek zorunda kalmış. 

Habere nazaran kelam konusu prosedürle yapılan dolandırıcılık artıyor. Eşantiyon çeteleri 2021 yılının birinci üç ayında 18 milyon dolar dolandırmış. 2020 yılının tamamında yapılan dolandırıcılık ise 16 milyon dolar olmuş. 2020’de bu cins dolandırıcılığa maruz kalanların kişi sayısı 10.500 iken, bu yıl bu sayı şimdiden 5.600’e ulaşmış.

NASIL DOLANDIRIYORLAR?

Dolandırıcıların teknikler ise birbirine yakın. Elon Musk üzere ünlü yatırımcıların uydurma Twitter hesaplarını açıyorlar. Bu tıp dolandırıcılıklar için Twitter’ın yanı sıra YouTube, Facebook ve Instagram üzere öbür toplumsal medya platformları da kullanılıyor.

ASLINDA APTAL BİRİ DEĞİLİM

Sebastian ise “Aptal biri değilim aslında. Bağlantı teknolojisi alanında çalışan eğitimli biriyim. Eşim ve iki çocuğumla, bahçeli, hoş bir meskende yaşıyorum. O gece açgözlü davrandım ve bu beni körleştirdi” diyor.

42 yaşındaki Sebastian Bitcoine birinci yatırımını 40 bin dolar ile 2017’de yapmış. Vakit içinde 10 Bitcoinin bedeli 500 bin euroyu bulmuş.

2020 yılında Bill Gates, Kim Kardashian, Elon Musk üzere ünlülerin uydurma toplumsal medya hesaplarını kullanan dolandırıcılar 118 bin dolarlık Bitcoin çalmış, olayla ilgili üç kişi tutuklanmıştı

30 Mart 2021
47 kez görüntülendi
Etiketler: ,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?