Samsung Galaxy A72 İncelemesi

Samsung Galaxy A72 İncelemesi

Galaxy A71, piyasadaki en güzel Android telefonlardan biriydi. Samsung, orta sınıf telefon kategorisinde kendine has bir kuşak sunmayı başarmış ve hem Galaxy A71 hem Galaxy A51 modelleriyle premium orta sınıf kategorinin en güzel telefonlarına imza atmıştı.

Her 2 telefon da dünyada olduğu üzere ülkemizde de çok sayıda insanın beğenisini kazandı ve bizim de orta sınıfta düzgün bir telefon satın almak isteyenlere birden fazla sefer teklifimiz oldu. Hal bu türlü olunca pek çok kişi de halef modelleri Galaxy A72 ve Galaxy A52‘yi beklemeye başladı. Açıkçası biz de bu 2 telefon için çokça heyecanlıydık.

Yeni modellerin daha güzeli olması gerekiyordu pek doğal, elbette o denli de. Fakat işler bu sefer biraz farklı. Bu incelememizde Galaxy A72 hakkında tüm bilinmesi gerekenleri anlatacağız.

Galaxy A52 incelemesi de telefon elimize ulaştığında başka olarak gelir, lakin bilmeniz gereken A72 ve A52 ortasında büyük farklar olmadığı. 2 model ortasında çok az fark var ve fiyatından ötürü muhtemelen Galaxy A52 daha fazla tercih edilecektir diye de şimdiden söyleyebiliriz. O halde Galaxy A72‘yi incelemeye başlayalım.

Samsung Galaxy A72 Tasarımı Nasıl?

Daha evvel Galaxy A72’nin ön incelemesinde de bahsettiğimiz üzere Samsung, Galaxy A72 ile Galaxy A71’in dizaynında birtakım değişikliklere gitmiş ve bilhassa geriden bakıldığında, kamera alanıyla amiral statüsündeki telefonları olan Galaxy S ve Galaxy Note görünümüne yaklaşan bir çizgiyi izlemiş.

Galaxy A71’de parlak art yüzey, bu modelde yerini mat yüzeye bırakmış ve prizma desenlerine de yer verilmemiş. Art yüzeyin mat olması, parmak izlerinin daha az muhakkak olmasının önünü açarken, tercih edilen pastel renkler de telefonun hoş görünmesini sağlamış. Elimizde mavi renkli modeliyle bulunan Galaxy A72’yi ayrıyeten siyah, beyaz ve lavanta üzere renklerle bulabiliyorsunuz.

Tasarım manasında bu modele gelen değerli bir güncelleme, suya dayanıklılık olmuş. Galaxy A72, IP67 sertifikası sahibi. Böylelikle 1 metre derinlikteki suya karşı 30 dakika müddet ile dirençli yapıda. Bu sayede suya düştü, üzerine sıvı döküldü üzere telaşlarınız olmuyor.

Telefonun kalınlığı 8.4 mm, yüküyse 203 gram. Bu 2 kıymet de A71’e nazaran biraz daha artmışken, yeniden de elde istikrarlı durduğunu söyleyebiliriz.

Telefonun etrafına bakacak olursak, sağ kenarda ses ve güç butonlarını yan yana görürken, alt kenarda da USB-C portu ile hoparlör mazgalını görüyoruz. Burada ayrıyeten bir 3.5 mm kulaklık girişi de yer alırken, telefonun kutusu içinden kendi kulaklığının çıkmadığını da söyleyelim. Kutuda şarj aygıtı ve şarj kablosu ise mevcut durumda.

Galaxy A72, çift SIM kartlı bir telefon. Lakin buna selef modele nazaran bu kere hibrit olarak yer veriyor. Telefon üst kenarında yer alan çekmecede SIM kart yuvası ile microSD kart slotu buluyorsunuz. microSD kartı kullanmayacaksanız buraya 2’inci çizginizi takabiliyorsunuz. Bu ortada microSD kart dayanağının 1 TB’a kadar olduğunu da söyleyelim.

Bu ortada Galaxy A72’nin (hem de Galaxy A52’nin) değerli bir yeniliği de hoparlörler oluyor. Samsung, yeni Galaxy A72 ve Galaxy A52 modelleriyle birlikte Galaxy A serisinde bir prensip imza atıyor ve her 2 telefonda da stereo hoparlörlere yer veriyor. Dolby Atmos dayanağıyla zenginleştirilen bu hoparlörlerin hoş ses sağladığını da söyleyelim.

Samsung Galaxy A72 Ekran Özellikleri

Gelelim ekrana. Artık bu sınıf telefonların ekranlarında sırf ince ekran panelleri, yüksek çözünürlükler ve yüksek parlaklık kıymetleri görmeye alıştık, hatta artık standart 60Hz tazeleme suratlarının üzerine çıkıldığını da görüyoruz. Galaxy A72 de bunların hepsini karşılıyor.

Galaxy A72’de yeniden A71’den alıştığımız ölçüde 6.7 inç büyüklüğünde Muhteşem AMOLED ekran yer alıyor. Galaxy A52 ile kıymetli bir fark burada oluşuyor. Galaxy A52’de 6.5 inç büyüklüğünde bir ekran var.

A72’nin ekranı tekrar 1080×2400 piksel çözünürlüğünde olurken, bu kez karşımızda 800 nit parlaklığa kadar ulaşabilen bir ekran bulunuyor. Böylelikle bu telefonla sert güneş ışığı altında parlaklıkla ilgili sorun yaşamıyorsunuz. Halihazırda aslında AMOLED ekran canlı renk üretimine sahip. Bu manada Samsung’dan alıştığımız üzere çok hoş bir ekranı bulunduğunu söyleyebiliriz Galayx A72’nin. Elbette ekranın renk tonlarını ayarlayabiliyorsunuz, tekrar beyaz istikrarını de ayarlayabilirsiniz.

Ekranın can alıcı bir başka noktası, 90Hz tazeleme suratına sahip olması. Bu sayede artık ekranın yenileme suratı 60Hz ve 90Hz halinde ayarlanabiliyor ve 90Hz ile daha akıcı bir görüntüleme tecrübesi elde edilebiliyor. Yüksek yenileme suratını seçtiğinizde, günlük kullanımda çabucak farkı görüyorsunuz. Ekranı kaydırdığınızda, 60Hz’e nazaran daha pürüzsüz bir ekran tecrübesi sağladığını fark ediyorsunuz. Lakin bu sınıfta 120Hz tazeleme suratına sahip modellerin olduğunu da bir taban not olarak verelim.

Ekran düşmeye ve çizilmeye karşı Gorilla Glass 5 ile korunuyor. Ayrıyeten üzerinde halihazırda bir müdafaa sineması de bulunuyor. Bu da hoş haber.

Parmak izi sensörüne gelince, elbette artık alıştığımız üzere ekranda olduğunu görüyoruz. Sensörde hala değişim görmemek açıkçası en üzüldüğümüz yanlardan biri oldu. Kimlik doğrulaması bazen uzun sürebiliyor ve kusur oranı yüksek. Bu noktada gelişim beklerdik, olmamış. Alternatif yahut yardımcı olarak kamera yoluyla yüz tanıma sistemini kullanabilirsiniz pek natürel.

Samsung Galaxy A72 Teknik Özellikleri Neler?

Galaxy A72, Android 11 işletim sistemi ile geliyor ve arayüz olarak da Samsung’un güncellenmiş OneUI 3.1 sürümünü kullandığını görüyoruz. Akıllı telefonlar ortasında en uygun arayüz yazılımlarından biri olan OneUI 3.1’in kullanılmasının manası, bu telefonun genel kullanım itibariyle Samsung’un aktüel amiral gemileriyle tıpkı tecrübesi sunması demek oluyor. Yani şu an Galaxy S21 Ultra ile Galaxy A72’yi yan yana koyduğumuzda yazılım olarak rastgele bir fark bulunmaması hoş haber. Lakin elbette teknik tarafta farklar mevcut.

Galaxy A72, bu istikametiyle ise ne yazık ki Galaxy A71’den sonra beklediğimiz sıçramayı yapmıyor. Galaxy A71’de işlemci olarak Qualcomm Snapdragon 730 kullanılırken, Galaxy A72’de ise Snapdragon 720G mevcut. Nesil olarak elbette Snapdragon 720G daha yeni bir işlemci lakin bu işlemci tercihi, rakipleri ortasında açıkçası fark yaratabilen bir model olmamasına sebep oluyor. Bu ortada Galaxy A52’de de tıpkı işlemci kullanılıyor, lakin fiyatı daha uygun. Bu sebeple incelemenin başında da söylediğimiz üzere, Galaxy A52 yeni nesilde daha öne çıkan bir model olacak formunda düşünüyoruz. Az sonra öteki telefonlarla karşılaştırmalardan da bahsedeceğiz.

Snapdragon 720G işlemcinin ayrıntılarına baktığımızda, 2 adet prime 2.3 GHz frekanslı Kryo 465 Gold çekirdeğin yer aldığını, buna 6 adet 1.8 GHz frekanslı verimlilik odaklı çekirdeğin eşlik ettiğini görüyoruz. Bu işlemciye ait olarak telefondaki grafik işlemci de Adreno 618 olurken, 4G ilişki takviyesi mevcut. Yani Galaxy A72’nin 5G dayanağı yok, zati ülkemizde de olmadığı için bunun bir kıymeti de yok.

Telefonda 8 GB RAM yer alıyor, dahili depolama alanı da 128 GB kapasitesinde. Bu alan yetmezse, aslında microSD kart takviyesi ile çok daha fazlasını karşılayabiliyorsunuz; depolama konusunda bir sorun yaşamayacaksınız.

Telefonda yer alan batarya kapasitesi de artmış ve 5000 mAh düzeyine çıkmış. Telefonun pil performans testlerinden az sonra daha ayrıntılı olarak bahsedeceğiz.

Teknik takıma ait olarak telefonda 802.11ac Wi-Fi dayanağı ile Bluetooth 5.0 dayanağı bulunduğunu söyleyelim. Lakin fiyat dahilinde rakip birtakım modellerde Bluetooth 5.1 ve Wi-Fi 6 takviyesinin olduğunu da söylemek gerekiyor. Telefonda NFC takviyesi ise var. Artık performans ve karşılaştırma notlarımıza geçelim.

Samsung Galaxy A72 Performansı Nasıl?

Galaxy A72, performans açısından segmentine uygun bir telefon, burada bir sorunu yok. Günlük kullanımda sorun yaşamıyor, toplumsal medya uygulamalarınızdan multimedya kullanımına kadar problemsiz bir kullanım sağlayabiliyorsunuz. Fakat üzücü bulduğumuz tarafı, Galaxy A71’den ileriye gerçek çok evre kaydedilememiş olması. Yani bugün Galaxy A72’de çalıştıracağınız çabucak her şeyi aslında Galaxy A71’de de çalıştırabiliyorsunuz. O manada Galaxy A71 sahiplerinin performans artırmak için Galaxy A72’ye geçmeleri gerekmiyor.

Karşılaştırmalara geçtiğimizde ise, Galaxy A72’nin rakip modeller olan rekabette de orta sıralarda kaldığını görüyoruz. Ve buna rağmen fiyatı pek birçoklarına nazaran daha yüksek. Hatta 200 – 300 TL daha fazla vererek Snapdragon 865 işlemcili modellere de sahip olabildiğiniz de bir gerçek. Bu manada Galaxy A72’nin fiyat/performans oranını düşük bulduk.

Galaxy A72, Geekbench Benchmark testinde, işlemcisiyle tek çekirdek skorunda 557 puan, çoklu çekirdek sonucunda ise 1696 puan üretiyor. Bu skorla telefonu tabloya yerleştirdiğimizde, Xiaomi Mi Note 10 Lite ve POCO X3 NFC ortasında durduğunu görüyoruz ki, her 2 telefon da daha ucuza bulunabiliyor. Tablonun en ucuna bakarsak, burada da Xiaomi’nin öbür telefonu POCO F2 Pro‘yu görüyoruz ki, bu telefonla da ortasında çok az fiyat farkı bulunuyor.

Genel performans ölçeği AnTuTu Benchmark‘a döndüğümüzde ise, 287 bin 779 puan topladığını gördüğümüz Galaxy A72, bu skorla da tekrar benzeri bir tablo çiziliyor. Bu manada performans konusunda Galaxy A71’den çok kademe kaydedilememiş.

Tabloları ve sayıları bir kenara bırakıp genel kullanım tecrübesine geçtiğimizde ise, dediğimiz üzere sıkıntısız bir kullanım sağlıyor. 15 günü aşkın bir müddettir bu telefonu kullanıyoruz ve bu mühlet zarfında çok sayıda uygulama yükledik, kullandık ve bariz bir meseleyle karşılaşmadık. Genel kullanım tecrübesi açısından büsbütün meselesiz olduğunu söyleyebiliriz. Arayüz çoklu uygulamalarda da akıcı bir halde çalışırken, öte yandan oyun tarafında da günümüz tanınan oyunlarını çok rahat çalıştırabilecek bir telefon oluyor Galaxy A72. Lakin grafik gücü yüksek oyunlarda grafik ayarlaması yapmanız gerekebilir. Biz Call of Duty Mobile ve PUBG oynadığımız senaryolarda bir kahır ile karşılaşmadık. Çok akıcı bir halde oynayabiliyorsunuz.

Öte yandan telefonun sevdiğimiz yanlarından biri ise kolay kolay ısınmaması oldu. Oyunlarda serin kalabilen telefon, gerilim testine soktuğumuzda yahut 4K görüntü kaydı yaptığımızda da hissedilir düzeyde sıcaklıklara ulaşmadı.

Samsung Galaxy A72 ile yapılan testleri ve karşılaştırma tablolarını çabucak üstteki videomuzda görebilirsiniz.

Samsung Galaxy A72 Pil Ömrü Ne Kadar?

Pekala, Galaxy A72’nin pil performansı nasıl? Galaxy A71, daha evvel incelediğimizde 1.5 günü çok rahat çıkartan bir telefon olmuştu. Galaxy A72’de ise batarya kapasitesi daha artırılmış ve 5000 mAh kapasitesine ulaşmış. Yani temel olarak baktığımızda daha aktif bir pil ömrü sağlaması gerekiyor. Lakin olağan ki ekran tazeleme suratı da bunun yanında arttı, onu da unutmamak lazım. Ortadaki kapasite farkı, bu aralığı örtüyor demek gerçek olacak.

Ekran tazeleme suratını 90Hz olarak kullandığımız senaryoda, hafif – olağan kullanımlarda bu telefonla 2 günlük pil performansı sağlayabiliyorsunuz. Lakin alışılmış ki daima oyun oynarsanız yahut görüntü kaydederseniz bu mühlet ona nazaran değişkenlik gösterecektir. Pil performansı açısından çok olumlu bulduk. Genel kullanımda toplumsal medya dolanımlarında, Spotify’dan müzik dinleme, fotoğraf çekimleri ve görüntü kısmına kadar farklı açılardan değerlendirdiğimizde ortalama 1.5 gün rahat bir müddet sağlıyor.

Telefonun PC Mark pil testi sonucu ise 12 saat 39 dakika olarak karşımıza çıkıyor. Yani ağır kullanımlarda bile uzun bir pil ömrü sağlayabiliyor telefon.

Birebir olumlu tablo şarj konusu için de karşımıza çıkıyor. Telefonun süratli şarj dayanağı ile birlikte kısa müddette bataryayı tam kapasite doldurabiliyorsunuz. 10 dakika müddet içinde yüzde 19 oranında şarj olabilen Galaxy A72, 30 dakika içinde yüzde 50 şarj olabiliyor. Telefonun tam kapasite şarj olması için gereken mühlet ise tam olarak 1 saat 20 dakika.

 • 10 dk: %19
 • 20 dk: %35
 • 30 dk: %50
 • 40 dk: %65
 • 50 dk: %78
 • 60 dk: %88
 • 70 dk: %94
 • 80 dk: %100

Samsung Galaxy A72 Kamera Özellikleri Neler?

Samsung, Galaxy A72’de kameralarda nispeten revizyon yapmış ve bu modele telefoto kamerayı eklemiş. Bu fark, Galaxy A52 ile de temel farkı oluşturuyor. Galaxy A52’de telefoto kamera bulunmuyor.

Galaxy A72, 4 kameralı bir akıllı telefon. Ana kamera yeniden 64 MP halinde karşımıza çıkarken, 0.8 mikrometrelik bu lens, faz algılamalı otofokusa sahip ve f/1.8 diyaframla geliyor. Bu kameraya, A71’e nazaran yenilik olarak OIS eklenmiş. Böylelikle bu telefonla sallantısız, daha net çekimler yapabiliyorsunuz.

Telefonda 64 MP çekim yapabilmek için pek çok telefonda olduğu üzere A72’de de bu moda geçmeniz gerekiyor. Sonrasında da hoş görünüm fotoğrafları çekebildiğini görüyorsunuz. Bilhassa renklerin canlılığı göze pek beğenilen geliyor.

Telefondaki 2’inci kamera 8 megapiksel telefoto lens. Şayet zumlu fotoğraf çekmeyi tercih ediyorsanız, Galaxy A72 istediğiniz bu özelliği sağlıyor. 3x optik zum takviyesine sahip olan telefoto lens ile 30x’e kadar dijital zum yapabiliyorsunuz.

Galaxy A72’deki ultra geniş açılı kamera da yeniden 123 derecelik görüş açısına sahip fotoğraflar çekebiliyor. Böylelikle bununla da geniş görünüm çekimleri yahut kalabalık küme fotoğrafları çekebiliyorsunuz.

4’üncü kamera ise makro çekimlere özel olarak yerleştirilmiş. 5MP’lik bu makro kamera ile bilhassa gündüz hoş ve ayrıntılı makro fotoğraflar çekebilirsiniz.

Gece çekim performansına geldiğimizde ise çok şaşırtan sonuçlar görmüyoruz, fakat sonuçlar üzücü da değil. Neredeyse büsbütün karanlık şartlarda yaptığımız çekimlerde hiç de kötü sonuç üretmeyen Galaxy A72, düşük ışık yakın nesne çekimlerinde de işi kotarabiliyor.

Görüntü etabına bakarsak, Galaxy A72’de de tekrar selefi üzere 4K/30 kareye kadar görüntü kaydı yapılabildiğini görüyoruz. Gyro-EIS dayanağı var ve böylelikle bu modu açtığınızda Full HD çözünürlükte yapacağınız kayıtlarda sallantısız sonuçlar almanız mümkün oluyor. Telefonun 4K görüntü kaydı da yeniden başarılı bir biçimde çalışıyor.

Galaxy A72’nin ön kamerasında bir değişiklik yok. Tekrar Galaxy A71’deki üzere 32 MP’lik ön kamera karşımıza çıkıyor ve bu kamera da hoş selfie fotoğrafları çekebiliyor. Her zamanki üzere, tek ve küme özçekim modu ile her türlü filtre de burada yer alıyor.

Artık sizlerin de hepsini görebilmeniz için Galaxy A72 ile çektiğimiz fotoğrafların hepsini bir ortada paylaşalım.

Samsung Galaxy A72 ile çekilen fotoğrafları çabucak üstteki videomuzda görebilirsiniz.

Sonuç

Sonuç olarak değerlendirirsek Galaxy A72, kendi içinde uygun bir telefon olsa da, açıkçası Galaxy A71 ile yaratılan beklentiyi karşılayamıyor. Selefinin üzerine gelen birtakım yenilikler elbette var, lakin rakiplerine baktığımızda bunların olması da çok olağan. 90 Hz ekran, su muhafazası, stereo hoparlörle, kamera tarafındaysa OIS ve telefoto kamera dayanağı üzere artıları yeterli. Ancak iş fiyata geldiğinde, rakip modellerden daha değerli olması ve hatta daha üst gömlek performans üreten ve daha fazla özelliğe sahip modellere yakın fiyat etiketini alması, Galaxy A72’nin en büyük handikabı oluyor.

Galaxy A72, 4900 TL fiyatla satışa sunulmuştu, şu anda ise 4700 TL bandında bulunabiliyor lakin bizce tekrar de değerli. Bu manada Galaxy A52, benzeri özellikler içermesi ve ölçülü fiyatıyla daha öne çıkarken, tekrar de ibre, bu kategorideki rakiplere hakikat kayıyor demek hakikat olacak. Tabi fiyatı ucuzlarsa işler o vakit değişebilir.

CHIP Online Notu: %80

+ Parlak, geniş 90Hz OLED ekran
+ Uzun pil ömrü ve süratli şarj
+ 3x optik zumlu düzgün kamera
+ Kaliteli fotoğraf performansı
+ Suya karşı sağlam tasarım
+ Stereo hoparlörler
+ 3.5 mm kulaklık girişi

– Performans açısından Galaxy A71’den pek fark yok
– Fiyat/performans istikrarı
– Parmak izi sensörü yavaş

SAMSUNG GALAXY A72 TEKNİK ÖZELLİKLERİ

 • İşletim Sistemi: Android 11
 • İşlemci: Qualcomm Snapdragon 720G
 • Çekirdek:  8
 • İşlemci Suratı: 2.3 GHz & 1.8 GHz
 • Ekran Teknolojisi: Harika AMOLED
 • Ekran Boyutu: 6.7 inç
 • Ekran Çözünürlüğü: 1080×2400 px
 • Bellek (RAM): 8 GB
 • Grafik İşlemci: Adreno 618
 • Dahili Depolama: 128 GB
 • Arttırılabilir Hafıza: Var (1 TB)
 • Ön Kamera: 32 MP
 • Art Kamera: 64 MP & 8 MP  & 12 MP  & 5 MP 
 • Batarya: 5000 mAh
 • Parmak İzi Okuyucu: Var
 • Yüz Tanıma: Var
 • Çift SIM Dayanağı: Var
 • Wi-Fi: 802.11 bgnac
 • Bluetooth: 5.0
 • GPS: Var
 • LTE: Var
 • NFC: Var
 • FM Radyo: Var
 • Boyutlar: 165 x 77 x 8.4 mm
 • Tartı: 203 gr.

12 Mayıs 2021
28 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?