Samsung, Kırılmaz Denilen Evvelki 5G Sürat Rekorunu Kırmayı Başardı

Samsung, Kırılmaz Denilen Evvelki 5G Sürat Rekorunu Kırmayı Başardı

Güney Koreli Samsung Electronics, kırılması sıkıntı görünen bir taşınabilir bilgi transferi sürat rekoruna imza attı. Şirket, 5G’nin sonlarını zorlayarak çıtayı 5.23 Gbps‘e kadar ulaştırmayı başardı. Daha evvelki test sonucu 4.25 Gbps olurken, bu test geçtiğimiz sene gerçekleştirilmişti. Pekala, Samsung bunu nasıl başardı?

Samsung, bu test için mevcut teknolojiyi kullanmak yerine 4G ve 5G ağları birleştiren yeni bir teknoloji geliştirmiş. E-UTRAN New Radio Dual Connectivity (EN-DC) olarak isimlendirilen bu teknoloji, 4G ve 5G frekanslarını birebir anda kullanabiliyor ve böylelikle daha yüksek bilgi transfer suratlarına erişebiliyor.

Şirketin yaptığı açıklamaya nazaran, Kore’de yapılan bu özel testte mevcut ticari uçtan uca temas tahlilleri aygıtlarını, Galaxy S20+ akıllı telefonunu, 4G ve 5G radyo frekansları ile 4G/5G ortak çekirdek (Link) kullandı. Bunun sonucunda ulaşılan 5.23 Gbps indirme suratından mevcut operatörlerin bilgi transfer suratlarının uygunlaştırılması ve kapsama alanının genişletilebilmesi için yararlanılacak.

5G konusunda teknoloji devleri ortasında sıkı bir rekabet var. Bu şirketlerden Huawei, kıymetli 5G tahlilleriyle bilinse de, ABD’nin uyguladığı ambargo sebebi ile büyük yara almış durumda ve bunun karşısında Samsung elini kuvvetlendirmeye devam ediyor. Güney Koreli şirket, son periyotta pek çok ülkede faaliyet göstermekte olan operatörler ile 5G konusunda özel mutabakatlar imzalamış durumda ve buna ait olarak da çalışmalarını sürdürüyor.

09 Mart 2021
88 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?