Samsung’dan Galaxy İleri Dönüşüm Programı

Samsung’dan Galaxy İleri Dönüşüm Programı

Samsung Electronics, dünyanın çeşitli yerlerinde kâfi sıhhat hizmeti alamayan bireylerin göz sıhhati hizmetlerine erişimini sağlamak maksadıyla kullanılmayan akıllı telefonları tekrar dönüştürüyor. Samsung, artık kullanılmayan Galaxy akıllı telefonların ileri dönüşümünü sağlayarak göz hastalıklarının tespit edilmesinde kullanılan medikal aygıtlar geliştirmek gayesiyle Kore Yonsei Üniversitesi Sıhhat Sistemi (YUHS) ve Milletlerarası Görme Kaybını Tedbire Ajansı (IAPB) ile iş birliği gerçekleştirdi. Kelam konusu Galaxy İleri Dönüşüm Programı, gerçek teşhisle dünya çapında yaklaşık 1 milyar hadiseye ulaşan ve önlenebilir olan görme kayıplarının tedavi edilmesine dayanak oluyor. 

Dünya Sıhhat Örgütü’ne (DSÖ) nazaran, dünyada en az 2,2 milyar insan görme bozukluğu tiplerinden rastgele birini yaşarken bu hadiselerin neredeyse yarısı önlenebilir yahut tedavi edilebilir seviyede. Bununla birlikte göz sıhhati hizmetlerinin maliyetli ve yaygın olup olmadığına bağlı olarak, görme kaybı hadiselerinin oransal dağılımında dünyada bir dengesizlik kelam konusu. Görme bozukluklarının yaygınlığının, düşük ve orta gelire sahip bölgelerde dünyanın yüksek gelir seviyesine sahip bölgelerine oranla dört kat daha yüksek olduğu kestirim ediliyor.  

Samsung 2017 yılında Galaxy aygıtlarının yenilikçi ve müspet bir tesir yaratmasını sağlamak gayesiyle Galaxy İleri Dönüşüm Programı’nı başlattı. Bu program sayesinde, kullanılmayan Galaxy akıllı telefonlar EYELIKE ismi verilen taşınabilir bir göz tabanı (fundus) kameranın beyni olarak fonksiyon görüyor ve bu kamera beğenilen daha üst seviye teşhis yapmayı sağlayacak formda bir lens eklentisine bağlanıyor. Bu esnada akıllı telefon görüntüleme emeliyle kullanılıyor. Kullanılan Galaxy aygıt bir sonraki etapta bir yapay zekâ algoritması kullanarak göz rahatsızlıklarına ilişkin manzaralar üzerinde tahlil ve teşhis gerçekleştirerek hasta bilgilerini gerçek olarak oluşturan ve uygun maliyetli tedaviyi öneren bir uygulamaya bağlanıyor. Gibisi olmayan, uygun maliyetli teşhis kamerası, hastalarda diyabetik retinopati, glokom ve yaşa bağlı maküler dejenerasyonu üzere körlüğe yol açabilecek durumların tespitine yönelik tarama gerçekleştirebiliyor.

İş birlikleriyle toplumların sıhhat hizmetlerine erişmesini sağlıyor

Samsung 2018 yılından bu yana IAPB ve Yonsei Üniversitesi Sıhhat Sistemi ile iş birliği yaparak taşınabilir retina kamerasıyla Vietnam’da 19.000’in üzerinde insanın göz tedavisine erişmesine katkı sağladı. Sadece 2019 yılında ülkenin ücra bölgelerinde kliniklere erişimi olmayan sıhhat profesyonellerine 90 portatif oftalmoskop sağlayan Samsung artık kapsamını genişlettiği programı Hindistan, Fas ve Papua Yeni Gine’de uygulamaya geçiriyor. Samsung ayrıyeten rahim ağzı kanseri taramasını yaygınlaştırmak ve bayanların nitelikli sıhhat hizmetlerine erişimini düzgünleştirmek hedefiyle yeni tarama alanlarına uzanarak akıllı telefon kullanımına dayalı taşınabilir kolposkoplar geliştiriyor. 

2030 yılına kadar 7,5 milyon elektronik atığı toplamayı hedefliyor

Samsung Electronics Taşınabilir İrtibat Sürdürülebilirlik İdaresi Ofisi Lider Yardımcısı Sung-Koo Kim, bahisle ilgili şunları söyledi: “Dünyanın farklı yerlerinde beşerler temel sıhhat hizmetlerine erişmekte zorluk yaşıyor. Biz de Samsung olarak toplum için müspet tesir oluşturabilmek ve daha sürdürülebilir uygulamaları hayata geçirmek maksadıyla akıllı ve yenilikçi tahliller geliştirme fırsatı yakaladık. Bu programla birlikte Samsung olarak teknolojinin insan hayatını zenginleştirdiği ve herkes için daha eşit, daha sürdürülebilir bir geleceğin mümkün olduğu bir dünya için kıymetli bir adım atıyoruz.”

Yonsei Üniversitesi Sıhhat Sistemi’nden Dr. Sangchul Yoon da yaptığı açıklamada, “Mümkün olduğunca çok beşere ulaşmak gayesiyle uygun maliyetli bir göz sıhhati teşhis tahlili arayışı içindeydik. Samsung’un Galaxy akıllı telefonlarını performansları nedeniyle, Samsung’un ileri dönüşüm eforlarını araştırmamıza dâhil ettik. Birden fazla optik teknoloji ve yapay zekâ kullanımıyla bir Galaxy akıllı telefonun kamera performansını bir ortaya getirerek, tıp uzmanlarının kullandığı göz tabanı kameraları seviyesinde fonksiyon görebilen uygun fiyatlı bir tıbbi aygıt geliştirdik. Böylece sıhhatle ilgili problemlerin yanında  çevresel bir meseleye da tahlil üretilmiş oldu.” dedi.

Memleketler arası Görme Kaybını Tedbire Ajansı Batı Pasifik Bölgesi Koordinatörü Drew Keys de mevzuyla ilgili şunları söyledi: “EYELIKE Platformu’nun faaliyet gösterdiği ulaşılması sıkıntı bölgelerde yaşayan nüfus için sıhhat hizmetlerinin güzelleştirilmesi için teknolojiyi kullanıyoruz. IAPB olarak Samsung’un bu çeşit sıhhat tahlillerine yönelik pilot uygulama geliştirmek gayesiyle üye kuruluşlarımızla yakından çalışması bizi çok memnun ediyor. Üye kuruluşlarımız, Samsung ile birlikte teknolojiyi sunarak bu bölgelerde iş birliğine dayalı ve yapan bağlar kurabiliyor.”

21 Nisan 2021
104 kez görüntülendi
Etiketler: , , , ,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?