Samsung’un Akıllı Telefon İşlemci Karnesi Çok da Parlak Görünmüyor

Samsung’un Akıllı Telefon İşlemci Karnesi Çok da Parlak Görünmüyor

Samsung, dünyanın en büyük bellek yongası üreticisi pozisyonunda olabilir. Lakin akıllı telefon işlemcileri kelam konusu olduğunda, sıralamada daha aşağı sıralarda kendine yer bulabiliyor. Şirket, akıllı telefon yonga seti pazarındaki pozisyonunu Exynos işlemcilerle düzgünleştirmeye çalışıyor, ama bu planı şimdilik işe yaramamış üzere görünüyor. Çünkü yayınlanan yeni rapora nazaran Samsung, geçtiğimiz sene global akıllı telefon yonga seti pazarında lakin 5’inci sırada yer almış durumda.

Araştırma şirketi Strategy Analytics’in yayınladığı rapora nazaran Samsung, gelir açısından global akıllı telefon yonga seti pazarında yüzde 9’luk bir hisse elde etmiş. Öbür üreticiler ortasında ise Qualcomm yüzde 31, Apple yüzde 23, MediaTek yüzde 18 ve Huawei yüzde 18 ile birinci 4’ü oluşturuyor.

Öte yandan yerleşik 5G kontağına sahip işlemcilere ağır talep ile birlikte, global akıllı telefon işlemci pazarı geçtiğimiz yıl yüzde 25 büyürken, bu alandaki gelir 25 milyar doları aşmış durumda. 5nm ve 7nm mimarisine sahip çiplerin 2020 yılında tüm akıllı telefon yonga setleri ortasında yüzde 40’lık bir hisse oluşturduğu da rapora not edilirken, yeniden geçtiğimiz yıl AU (yapay zeka) işlemeye sahip 900 milyondan fazla çip satılmış durumda.

Telefon tarafı bu formdayken tablet pazarında da Samsung 5’inci sırada. Samsung, yüzde 7’lik bir gelir hissesi elde ederek tablet yonga seti pazarında yeniden 5’inci sırada bulunurken, Apple, global pazarda yüzde 48’lik hisse ile 1’inci sırada bulunuyor. Onu Intel yüzde 16, Qualcomm yüzde 14 ve MediaTek yüzde 8 hisse ile takip ediyor.

07 Nisan 2021
46 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?