Samsung’un “Solve for Tomorrow” Bilim Yarışı Kazananları Açıklandı!

Samsung’un “Solve for Tomorrow” Bilim Yarışı Kazananları Açıklandı!

Samsung Electronics Türkiye ve Yaratıcı Çocuklar Derneği iş birliği ile düzenlenen “”Solve For Tomorrow” bilim yarışı bu yıl yedinci defa düzenlendi. Bilime ve sanata ehemmiyet veren, kültür şuuruna sahip yaratıcı ve kozmik bir nesil yetiştirmek gayesiyle düzenlenen yarış bu yıl da epey ağır ilgi gördü. Toplamda 257 projenin başvurduğu yarışa, 30 farklı kentten 141 okul ve 405 öğrenci katıldı. Öğrencilerin etraf, güç, sıhhat ve teknoloji alanlarında proje yahut eser sunumlarının değerlendirildiği müsabakanın galipleri de aşikâr oldu. Ortaokul kategorisinde İstanbul Enderun Yetenekli Çocuklar Merkezi’nden Kerem Gelir birinci olurken, Ordu Özel Final Altınordu Ortaokulu’ndan Birkan Top ve Çınar İslam ikinci, Afyonkarahisar Dumlupınar Bilim ve Sanat Merkezi’nden Arda Derici ve Göktuğ Koca da üçüncü oldu. Lise kategorisinde ise Özel Samsun Tabiat Fen ve Teknoloji Lisesi’nden Ethem Can Kara birinci olurken, ikinciliği Özel Yenişehir Mersin Final Anadolu Lisesi’nden Burak Cantürk ve Mersin Mesleksel Teknik Anadolu Lisesi’nden Arkad Divan Dinler ve Mustafa Akay, üçüncülüğü de İstanbul Özel Acıbadem Tabiat Fen ve Teknoloji Lisesi’nden Dilara Demirkılıç ve Nil Öztürk aldı.  

Ortaokul kategorisine sıhhat alanlarındaki projeler damga vurdu

Ortaokul kategorisinde birinciliği “Paniğini Maskele” projesiyle İstanbul Enderun Yetenekli Çocuklar Merkezi’nden Kerem Gelir aldı. Kerem’in panik atak tedavisinde kullanılmak üzere tasarladığı maske, sesli ihtar sistemiyle hakikat nefes alıp verme konusunda hastayı yönlendiriyor. Bu sayede nefes alıp verme döneminin düzenlenmesi, atak müddetinin kısaltılması ve atak şiddetinin azaltılması kolaylaşıyor. İkincilik ödülünün sahipleri “Hasta Ateş Ölçüm Sistemi” projesiyle Ordu Özel Final Altınordu Ortaokulu’ndan Birkan Top ve Çınar İslam oldu. Birkan ve Çınar ağır bakım ünitelerinde kullanılmak üzere tasarladıkları ateş ölçüm sistemiyle enfeksiyonların yayılmasını önlemeyi hedeflediler. Sesli ve ışıklı olarak ikaz veren sistem, hastanın ateşini daima olarak takip ederek uygulama aracılığıyla tabip ve hemşirelere bilgi verebiliyor. Üçüncülük mükafatını kazananlarsa “Nabzım Denetim Altında” projesiyle Afyonkarahisar Dumlupınar Bilim ve Sanat Merkezi’nden Arda Derici ve Göktuğ Koca oldu. Arda ve Göktuğ’un geliştirdiği sistemle, parmaktan yapılan ölçümle nabız bozukluğu tespit edildiğinde alo 184 aranarak hastanın nabzı konusunda bilgi veriliyor. Böylece sıhhat takımları kalp ritim bozukluğu yaşayan hastalara vakit kaybı yaşamadan müdahale edebiliyor. 

Lise kategorisinin çevreci projeleri mükafatları topladı

Lise kategorisinin birincisi “Yumuşatıcı Olarak Kullanılabilen Biyoplastik Poşet” projesiyle Özel Samsun Tabiat Fen ve Teknoloji Lisesi’nden Ethem Can Kara. Karbonat, nişasta, esansiyel yağ, saf su, sirke ve gliserin kullanarak ürettiği biyoplastik poşet, çamaşır makinesinde yumuşatıcı olarak kullanılabiliyor. Böylelikle etrafa hassas poşetin fonksiyonu artırılmış oluyor. İkincilik ödülünün sahibi “Fabrika Kirli Atık Su Takip sistemi” projesiyle Özel Yenişehir Mersin Final Anadolu Lisesi’nden Burak Cantürk ve Mersin Mesleksel Teknik Anadolu Lisesi’nden Arkad Divan Dinler ve Mustafa Akay oldular. Burak, Arkad ve Mustafa, gerçekleştirdikleri sistemle tabiata salınan suyun kirlilik derecesini ve ppm bedellerini tespit edebiliyor. Bu sistem sayesinde, tabiata ziyan verecek bir paha çıktığında, su akışı durduruluyor ve fabrika kontrol ünitesine bahisle ilgili e-mail gönderiliyor. Kirlilik oranı düştüğünde de otomatik olarak valf sistemi devreye giriyor ve su akışı devam ediyor. Üçüncülük mükafatını de “Likit Lens Modifiyeli Organik Solar Panel” projesiyle İstanbul Özel Acıbadem Tabiat Fen ve Teknoloji Lisesi’nden Dilara Demirkılıç ve Nil Öztürk kazandı. Dilara ve Nil, güneş ışınlarını daha verimli toplayabilmek için bitkilerden elde edilen doğal boyalarla ürettikleri solar panellerle güneş gücünün elektriğe dönüştürülmesine yardımcı organik bir kaynak oluşturdular. 

Geleceğin başkanları yetişiyor

Samsung, global vizyonu kapsamında “Yarın için Daima Birlikte” diyerek değişime ve yeniliğe öncülük etmeye devam ediyor. Bu kapsamda, çocukların toplumsal değişime öncülük etmesine ve daha yeterli bir dünya inşa etmelerine takviye olarak geleceğin önderlerini yetiştirmek için çalışmalar yürütüyor. Küresel çapta 10 yıldır uygulanan “Solve for Tomorrow” programının bir kesimi olan bilim yarışıyla çocukları eğlenmeye, öğrenmeye ve üretmeye teşvik ediyor. Yeni buluşlar yapmaya yönlendirmek, bilimi sevdirmek, hayal güçlerini geliştirmek, yaratıcılıklarını açığa çıkarmalarına yardımcı olmak, yeteneklerini görmelerini sağlamak, onları cesaretlendirmek, mesleksel seçimlerinde ufuk açmak ve tahlil odaklı bireyler yetiştirebilmek üzere gayelerle eşsiz bir öğrenme fırsatı sunuyor. 

Bu yıl müsabakada birincilik mükafatı olarak 10.000 TL, ikincilik mükafatı olarak 5.000 TL ve üçüncülük mükafatı olarak da 2.500 TL kıymetinde Samsung Online Mağaza’da kullanılabilecek armağan çekleri verildi.

12 Mart 2021
63 kez görüntülendi
Etiketler: , , , ,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?