Satın Aldığınız iPhone’u 1 Yıl Sonra, İkinci Elde Ne Kadara Satabilirsiniz?

Satın Aldığınız iPhone’u 1 Yıl Sonra, İkinci Elde Ne Kadara Satabilirsiniz?

Apple, her sene savlı iPhone akıllı telefonları piyasaya sürüyor ve fiyat çizgisini koruyan seçkin markalar ortasında yer alıyor. Son devirde telefonlarında yer alan özelliklerin artış göstermesi ve elbette seri yelpazesinin de genişlemesiyle birlikte farklı fiyat kademeleri belirleyen şirket, ikinci el pazarında da kıymetini koruyan nadir markalardan. iPhone’ların tercih edilmesinin bir nedeni de bu. Çünkü kimse satın aldığı telefonun, 1 yılın akabinde bedelinin eridiğini görmek istemez. Pekala, iPhone telefonlar 1 yıl ve 2 yıl mühlet sonunda rakiplerine nazaran ne kadar kıymet kaybediyor, ne derece fark yaratıyor?

İngiltere merkezli bir perakende şirketi MusicMagpie tarafından yapılan bir araştırmaya nazaran, Apple telefonlar 12 aylık bir müddet zarfında kıymetinin yüzde 43’ünü kaybediyor. Yani satın aldığınız yeni bir iPhone’u 12 ay sonra satmaya kalktığınızda, satın aldığınız fiyatın yüzde 43 oranında altında bir fiyatla satabiliyorsunuz.

Elbette bu araştırmanın İngiltere özelinde olduğunun altını çizmek lazım. Çünkü bizim ülkemizde aktüel döviz kuru ve vergilerle birlikte telefonun pahasının bu derece düşmediği açık. Örneğin iPhone 11 Pro geçtiğimiz yıl 13 bin 499 TL fiyatla tanıtılmıştı. Şu an iPhone 11 Pro’yu piyasada 11 bin 549 TL fiyatla satın alabiliyorsunuz. Bu da yaklaşık yüzde 16 bedel kaybı manasına geliyor.

İngiltere merkezli araştırmaya nazaran ise, 12 ay sonunda yüzde 43 paha kaybı önemli bir oran üzere görünebilir. Ancak rakiplerde bu oran daha yüksek. 1 yılın akabinde Samsung ve OnePlus telefonların yüzde 64 oranında, Google telefonların yüzde 67 oranında ve Huawei marka telefonların ise yüzde 74 oranında paha kaybettiği kaydedilmiş.

24 mühlet sonunda ise iPhone telefonlar yüzde 61 oranında kıymet kaybederken, Samsung’da yüzde 76, OnePlus’ta yüzde 81, Google’da yüzde 79 ve Huawei’de yüzde 88 paha kaybı gözlenmiş durumda.

Apple Samsung OnePlus Google Huawei
12 aylık paha kaybı % 43 % 64 % 64 % 67 % 74
24 aylık bedel kaybı % 61 % 76 % 81 % 79 % 88

10 Mart 2021
74 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?