Şirin fakat Ölümcül: Mavi Halkalı Ahtapot, TikTok Görüntüsü ile Tekrar Gündemde

Şirin fakat Ölümcül: Mavi Halkalı Ahtapot, TikTok Görüntüsü ile Tekrar Gündemde

Tanımadığınız bir yerdeyken karşınıza çıkan bir canlının tehlikeli olup olmadığını bilmek güç olabilir. Fakat birkaç ipucu da kelam konusu olabilir: Dişler yahut parlak renkler üzere…

Kısa bir müddet önce kaylinmarie21 isimli kullanıcı tarafından yayınlanan ve süratli bir halde yayılan bir görüntüde küçük şeylerin küçümsenmesinin ne kadar kolay olduğu rahatlıkla görülüyor. Görüntüdeki kişi, gezegendeki en tehlikeli canlılardan birini çıplak elle tutarken görülüyor. Kullanıcı, görüntüsünde bu canlının ne kadar tehlikeli olduğunu sonradan öğrendiğini söylüyor.

Mavi halkalı ahtapot, küçük lakin güçlü tanımlamasına büsbütün uyan bir canlı. Yalnızca 12-20 santimetre ortalama uzunluğuna sahip olan bu küçük canlı, isminden da varsayım edilebileceği üzere, etkileyici bir mavi halka desenine sahip. Fakat bu halkalar olağanda yalnızca hayvan kışkırtıldığında görülebilir oluyor. Bu canlılar gerilim altındayken parlak sarı renge dönüyor ve 50-60 adet mavi halkası olağanda açık bir “uzak dur” bildirisi olarak görünür hale geliyor.

Bu ihtar sistemi pek çok farklı hayvanda görülebiliyor ve avcıları, yemek üzere oldukları canlının uygun bir tercih olmadığı tarafında uyarıyor. Bu ihtarlar çeşitli zehirler, makûs tat, yutulması sıkıntı iğneler üzere farklı şeyler olabiliyor.

Mavi halkalı ahtapot kelam konusu olduğunda ise ihtarların yalnızca kolay bir ikaz olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Sahip oldukları çok tehlikeli zehir, tetrodotoksin olarak isimlendiriliyor ve çarçabuk ölümcül olabilecek çok güçlü bir nörotoksin olarak tanımlanabilir. Neyse ki bu ahtapotlar doğal olarak agresif değiller ve şayet kendilerini rahat bırakır ve, örneğin, sudan çıkarıp birbirinize atmazsanız sorun çıkartmıyorlar.

Ocean Corservancy’den deniz çevrebilimcisi Erin Spencer‘ın söylediğine nazaran bu canlıların ısırıkları genelde acısız oluyor ve çok geç olana kadar ısırıldığınızı fark etmeyebiliyorsunuz. Zehir, öncelikle beden genelindeki hudut sinyallerini engelleyerek kas uyuşukluğuna sebep oluyor. Öbür semptomların ortasında mide bulantısı, imaj kaybı yahut körlük, his kaybı ve motor marifetlerinin kaybı bulunuyor. Son olarak bu zehir kas felcine yol açıyor ve bu kasların ortasında nefes almamız için gerekli kaslar da bulunduğu için, teneffüs durmasına yol açıyor. Ayrıyeten bilinen bir panzehir de yok fakat kurbanlar, şayet anında yapay teneffüse başlanırsa kurtarılabiliyor.

10 Nisan 2021
56 kez görüntülendi
Etiketler: ,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?