Son periyodun en tanınan oyunu IT Takes Two’yu sizin için inceledik!

Son periyodun en tanınan oyunu IT Takes Two’yu sizin için inceledik!

Brothers: A Tale of Two Sons oyununun yaratıcısı Josef Fares tarafından kurulan Hazelight, hepimizin bildiği üzere arkadaşı olmayanın oynayamayacağı oyunlar geliştirmesi ile ünlü bir üretimci 🙂 Daha evvel A Way Out ile isminden uzun mühlet bahsettirmişti. Artık ise yeniden tıpkı şekilde inovative mekanilere sahip yepisyeni bir 3D platform oyunu ile karşımızda.

It Takes Two, aslında iki oyuncu için oynanabilir bir Pixar sineması üzere hissettiriyor. Kusursuz bir tempoya sahip ve size daima olarak yapacak bir şeyler veriyor. Öykü etkileyici olsa da biraz kolay. Bir çiftin münasebetlerini yine kurmaya zorlanması etrafında dönüyor. Birtakım noktalarda, biraz klişe olsa da tekrar de ekip oyununun temelini oluşturan fikirleri pekiştirmede epeyce tesirli olduğunu söyleyebiliriz.

It takes Two’nun kıssası, evli çift Cody ve May ortasındaki tartışma ile başlıyor. Boşanmayı planladıkları konuşmaya kulak konuğu olan kızları Rose ise bu sorunu çözmeyi kendisine misyon ediniyor. Anne ve babasını temsil etmesi için yaptığı iki oyuncak bebeği, ortalarında konuşturmaya başladığı sırada bebeklerin üzerine düşen gözyaşlarıyla büyülü bir dönüşümün gerçekleşmesine neden oluyor ve böylelikle oyunumuz da başlıyor.

Dr. Hakim, düşman mı yardımcı mı?

Ebeveynler Cody ve May, dönüşümün şokunu atlatır atlatmaz çabucak büyüyü bilakis çevirmek için seyahatimize başlıyoruz. Burada elbette dönüşüm tek sihirli olay değil. Bu dönüşüme katkısı olan büyülü Aşk Kitabı Hekim Hakim öykünün birinci kısmında bir nevi baş belası üzere davranarak vücutlarımıza dönme uğraşlarımızı engelliyor. Lakin oyunun ikinci yarısında sağladığı yeni yetenekler ve gitmemiz gereken yerleri söyleyerek misyonlarını tamamlamalarına yardımcı olduğunu da eklemeden geçmeyelim.

Güya bir çok küçük oyundan oluşuyor üzere

It Takes Two, bir arkadaşınız ile ya da aile içinde sizi uzun mühlet ekran başına kilitleyecek keyifli bir oyun. Onu keyifli yapan ana istikameti ise çeşitliliği. Oyunda yedi ana kısım bulunuyor . Birtakım kısımlar daha evvel gelenlere benzese de çoklukla hepsi birbirinden büsbütün farklı. Tüm kısımlar ailenin meskeninin içindeki ve etrafındaki pozisyonlara dayanıyor. Kısımların birden fazla çok büyük ve onları keşfetmeyi eğlenceli kılan şey, daima değişen oyun mekaniği. Birinci başlarda bir çekiç ve çivi yardımıyla ilerlerken sonrasında arkadaşınız ile pürüzlerden kaçarak uzun tünellerde koşmak gerekiyor. Oyun, bazen havada ve bazen yerde denetim edilebilen böceklerden ve hayvanlar ile gerilim çarkı kullanılarak yapılan planöre kadar değişen ulaşım mekaniklerine sahip. Her kısmın kendine has ulaşım formülleri var lakin fazlasını aktarıp oyunun heyecanını kaçırmak istemiyoruz.

Oyun mekanikleri her kısımda değişiyor

Her kısım, size birden fazla yeni yetenek ve mekanik sunuyor. Bazen tüm kısım bazen de yalnızca bir kısım için geçerli oluyorlar. Bazen yeni yeteneklerinizin kısım içinde ve birbirleriyle nasıl etkileşime girdiğini anlamak biraz vakit alabiliyor. Lakin tüm farklı mekanikler için denetimler her vakit açıkça belirtilmiş ve hepsini kullanılması çok kolay. Ek olarak, etkileşimli objeler ya farklı renkte oluyor ya da objenin yanında, orada hangi düğmenin ya da yeteneğin kullanılabileceğini gösteren bir simge beliriyor. Genel olarak Hazelight, tüm bu farklı yetenekleri kullanan bulmacalar ve tehlikelerle dolu kısımları ilişkilendirme konusunda olağanüstü bir iş çıkarmış. Kıssa her vakit birebir kalsa da oyunu öbür karakterle ikinci defa oynayabilir ve farklı bir tecrübe yaşayabilirsiniz.

Ölmek sorun değil. İkiniz de ölmeyin yeter!

Suratı ve tansiyonu artıran bir diğer özellik de sayısız kısım sonu canavarları. Ne memnun ki her kısmın sonunda gelmiyorlar. Zira genel olarak işveren dövüşleri muhtemelen oyunun en güç kısımları. Öldüğünüzde ise çok süratli bir formda tekrar doğabiliyorsunuz. Lakin iki karakterin de ölmesine müsaade vermeyin. Bu durumda maalesef son denetim noktasına geri dönüyorsunuz.

Grafikler ve tasarım üzere ses ve müzikler de tam manası ile birinci sınıf. It Takes Two, tüm oyuncuların oynaması gereken bir oyun. Yalnızca oynayacak bir arkadaş bulun kâfi. Üstelik arkadaşınızın oyuna sahip olması da gerekmiyor.

90

Platform XBOX/PC/PS
Tıp 3D platform
Üretimci Hazelight
Dağıtım Electronic Arts
Bilgi İçin https://www.hazelight.se/games/it-takes-two/

04 Mayıs 2021
41 kez görüntülendi
Etiketler: , , , ,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?